Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Pokračování dotazu č. 19439: Dobry den, opet dekuji za odpoved. Vase odpovedi pomahaji i jinym lidem, z kterych by mohly banky delat hlupaky. Jsem rad, ze zde licite i tyto hororove scenare, ktere se muzou prihodit. Ano vim, ze zastava nezanika umrtim majitele a ze prechazi na dedice. To by jinak institut zastavniho prava postradal jakoukoliv logiku. V tomto pripade ma i dluznik (podle KN) na sve novostavbe zastavni pravo smluvni (neprevede, nepostoupi, nescizi, nezatizi atd.), tak jako dedic na sve nemovitosti v zastave. Toto jste pri Vasi posledni odpovedi nemohl vedet, tak jste odpovedel variantu s tzv. napalenim. Pokud by tzv. napaleni bylo i tak mozne, zalezelo by na tom, kdo ho pouzije driv. Uverova banka muze tez pozadovat po dluznikovi jine zajisteni - jinou zastavu/nemovitost, zesplatneni uveru/prodejem nove nemovitosti nebo prevedenim zastavy na svoji novou nemovitost, pokud ma dostatecnou hodnotu. Predevsim je vsak pro me dulezity zapis na me nemovitosti v KN: zastavni pravo smluvni. Znamena SMLOUVU mezi bankou a byvalym majitelem nemovitosti, kterou dedic znovu nepodepsal (banka stale pozaduje), tudiz by se ho nemelo tykat zpenezeni zastavy bankou a ani jine nehorazne pokuty, ktere jsou v zastavni smlouve. Dedic sice musi zastavu tzv. strpet, ale v tomto pripade uverova banka drzi nemovitost v zastave neopravnene. Nikdo nemuze prinutit dedice podepsat prevzeti dluhu ze zastavni smlouvy a zaroven i vinkulovat sve pojisteni uverove bance. Za techto podminek je pro uverovou banku predmet zastavy absolutne nevyhovujici. Samozrejme je to asi vzdy na posouzeni pravniku banky, ale dedic preci take musi mit pravo se branit. Dekuji
Pokračování dotazu č. 19439: Dekuji za odpoved. Dedic tedy nepodepsal bance povinosti ze zastavni smlouvy po zustaviteli. Notar neziskal od uverove banky smlouvy. Ziskal je vsak na KN. V uverove smlouve se neuvadi nic ohledne nesplaceni uveru a tim padem zabaveni/prodej nemovitosti v zastave. Je zde pouze odstavec o smluvnich pokutach: Vyse jednotlive smluvni pokuty cini soucin cisla 0.1 a celkove vyse uveru. V zastavni smlouve je sice uveden Vykon zastavniho prava, avsak podepsan byvalym majitelem a ne dedicem (coz uverova banka nyni po dedici nepravem pozaduje), aby prevzal veskerou odpovednost za pokuty, ktere vznikly napriklad rok neplatnym pojistenim predmetu zastavy atd. Nemelo by tedy tez platit ujednani uverove banky a zastavce (zas. slouva) o prodeji nemovitosti v pripade nesplaceni uveru dluznikem. Jak jste psal minule, dedic neni v pripade nepodepsani zastavni smlouvy partnerem uverove banky. Pokud by tedy nakonec stejne doslo k alternative prodeje predmetu zastavy bankou, co banka uprednostnuje drive(?), pokud je nemovitost na kterou byl poskytnut uver jiz dostavena, zkolaudovana a jeji soucasna hodnota prevysuje nynejsi dluh. Byl by to predmet zastavy, nebo nemovitost, na kterou banka puvodne pujcila penize? I v pripade, ze by banka prodala predmet zastavy, tak se muze dedic domahat soudne nahrady skody v plne vysi a to by musel dluznik zrejme prodat nemovitost, kterou diky zastave postavil. Dekuji predem za Vase odpovedi.
Pokračování dotazu č. 19439: Dobry den, vetsina pravniku Vam odpovi, ze dedic vstupuje do vsech prav a povinosti po zustaviteli. Tedy udajne i do zastavni smlouvy, kde je veskere vycisleni uvedeno. Na zadost notare banka tyto info odmitla sdelit, pouze pod podminkou, ze dedic podepise dohodu o prevzeti dluhu ze zastavni smlouvy. Tedy jeste predtim, nez se dozvi veskera cisla a hodnotu dluhu na sve nemovitosti. (takovy zajic v pytli), coz podepsat odmita. Dekuji za odpoved.
Dobrý den, mám jako budoucí majitel/dědic zastavené nemovitosti za úvěr třetí strany právo vědet, na kolik je moje budoucí nemovitost zatížena zástavou ještě před přijmutím dědictví? Musí mě úvěrová banka tyto informace poskytnout? Aniž by se tedy úvěrová banka vymlouvala na to, že nejsem jejich klientem a že mají vůči mně bankovní tajemství? Mám za to, že jako vlastník zatížené nemovitosti mám právo vědět jaká je aktuální výše závazku, protože to samozřejmě ovlivňuje hodnotu nemovitosti kterou mám dědit. Děkuji
Dobrý den, začal jsem v březnu pronajímat byt, který mám v osobním vlastnictví a na který mám hypotéku. V daňovém přiznání chci uplatnit odpočet paušálních výdajů (30%). Chci se zeptat, zda i tak se budou vracet úroky příští rok na jaře z hypotéky (většinou to bývala cca 1 splátka). Děkuji za odpověď.
Dobry den, myslite, ze je dobre si v teto dobe brat hypoteku s tak velkym urokem? Momentalne na to mame, ale nevime, jak se budou menit energie a uz ted je to celkem tesne. Taky bych rada sla na materskou a to tez komplikuje situaci. Co byste nam v teto situaci poradili?
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.