Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Dobrý den, můj nezletilý syn zdědí dům s hypotékou po svém otci. Hypotéka byla pojištěná, ale pojišťovna dosud (5 měsíců od úmrtí) nevyplatila pojistné plnění bance, protože ještě není závěrečný protokol od Policie, čeká se na znalecký posudek k dopravní nehodě). Dědické řízení stále nebylo projednáno a splátky hypotéky jsou stále inkasovány z účtu zemřelého, kde už ale pomalu dochází peníze na splácení. Banka se vyjádřila, že zastavila sankční úročení splátek po splatnosti a zasílání upomínek. Obávám se ale, že pokud dojdou na účtu prostředky a úvěr nebude splácen do ukončení dědického řízení, bude banka uplatňovat úroky z prodlení, je to tak? V případě uhrazení úvěru z pojistného plnění prý pak vzniklý přeplatek vyplatí synovi, jenže ono hrozí, že pojistné plnění bude spíše kráceno. Děkuji za jakoukoli radu k tématu a na co si dát pozor.
Dobrý den, mám dotaz. Manžel Čech, já Slovenka. Trvale žijeme a pracujeme v Čechách. Uvažujeme o výstavbě rodinného domu na Slovensku. Mohli bychom žádat slovenskou banku o hypotéku? Financování by probehlo 70% vlastní zdroje, zbytek hypotéka. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, aktuálně pracuji jako řidič, ale přivydělavám si hraním pokeru. V současné době jsem dospěl do fáze, kdy si vydělavám mnohonásobě více než aktuální prací a chystám se práci opustit. Je možné potom získat hypotéku, ačkoliv nebudu mít práci, ale budou mi chodit jen výhry právě odtud?
Dobrý den, kupuji byt, který chci financovat pomocí hypotečního úvěru. Příští týden pravděpodobně podepíši s prodávajícím kupní i zástavní smlouvu. Chtěla bych se zeptat, co je potřeba přiložit k podání návrhu na vklad zástavního práva banky do KN. Stačí pouze vyplněný návrh na vklad a zástavní smlouvy podepsané prodávajícím a mnou a zaplacení poplatku nebo je potřeba doložit i jiné dokumenty? Děkuji.
Pokračování dotazu č. 15239: Dobrý den, jaktože nejsem účastníkem vztahu, když je tam můj podpis? Život se mění a s nim i potřeby, tj já mam podíl ve spoluvlastnictví a potřebuji jinou hypotéku a ráda bych svým polovičním podílem ručila. Existuje tedy možnost, jak lze zrušit můj souhlas na zástavě ex-partnera a co by to mělo za důsledky (nechci abychom museli ten byt prodávat, ani jeden - to není mým záměrem)? Popř. jak si zajistit hypotéku na svoji polovinu u své banky, která mi zařídí lepší podmínky, než ta jeho? Děkuji. A dále, zda budu potřebovat jeho souhlas, jelikož ten nyní nezískám a potřebuji hypotéku.
Dobrý den, mám doplňující dotaz k odpovědi 15109 ohledně offsetové hypotéky. V případě, že je offsetová hypotéka vedena na 2 osoby (manželé), znamená to, že offsetový účet (vedený na 2 osoby) je pojištěn garančním systémem do celkové výše 200 000 EUR, tedy 100 000 EUR na každého klienta? Děkuji za Vaši radu.
Dobrý den, mám dluhy a chci jít do insolvence. Jenže mám obavu z toho, že žiji u přítelkyně v jejím domě. Obavu mám aby kvůli mně má přítelkyně nepřišla o dům, protože jsem zapsán jako ručitel u její hypotéky. Může se to stát nebo se není čeho bát? Díky za odpověď.
Pokračování dotazu č. 15244: Ještě jednou dobrý den, pane Jermáři, děkuji za zodpovězení dotazu o hypotéce po exekuci. Existuje možnost, že pokud by se tedy role vymenily, spolužadatel by se stal hlavním žadatelem (nemá žádné záznamy, ani neměl nikdy exekuci) a já byla jako spolužadatel, hypotéka by mohla projít? Nebo i v takovém případě by ji zamítli kvůli exekuci v nedávné historii spolužadatele? Velice Vám děkuji za odpověď.
Dobrý den, ráda bych se zeptala na reálnou možnost získání hypotéky. Mám dobrý příjem, spolužadatele s příjmem, nechala jsem si vyjet výpis ze Solusu (žádný záznam), BRKI a NRKI také v pořádku, jen žádost o půjčku někdy před rokem a půl, kterou jsem nedostala. V té době mi schválila půjčku moje banka. Vždy jsem splácela naprosto v pořádku a včas. Můj dotaz ale je, jak dlouho po exekuci, kterou jsem měla před rokem (zaplacena den po blokaci účtu), mi neschválí hypotéku? Případně kdy nejdříve se pokusit zažádat? Děkuji předem za Vaši odpověď.
Dobrý den, máme s bývalým partnerem spolu byt ve spoluvlastnictví. On na tom bytu má hypotéku. Je nějaká možnost, jak bych mohla jeho hypotéku vypovědět? Moje banka mi na můj spoluvlastnický podíl nechce dat hypotéku, protože už ji tam má on. Děkuji za odpověd'.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.