Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda bych si mohla koupit nemovitost, pokud budu ručit svým bytem v os. vlastnictví. Mám našetřeno kolem půl miliónu a potřebovala bych ještě asi milión. Ještě bych dodala, že jsem na rodičovské dovolené a podnikám, ale momentálně z podnikání již rok nemám příjem. Půjčí mi banka? Ráda bych svůj stávající byt pronajímala a odstěhovala se do menšího. Děkuji a přeji krásný den.
Dobrý den, ráda bych se zeptala. V roce 2013 jsem si vzala půjčku, kterou jsem nedoplatila až v roce 12/2015 mi byl úvěr zpoplatněn a šel na vymáhání k exekutorovi, kdy mi 09/2018 obstavili účet a peníze si vzali. Tím pádem byl dluh zaplacen. Ale při žádosti do BRKI jsem tam našla, že dluh byl zaplacen až 01/2019. Je možné datum opravit na datum zaplacení? Proč je tam datum až se 4 měsíčním zpozděním? Jak dlouho banky přihlížejí k tomuto záznamu v registru? Mohu po 3 letech od zaplacení žádat o hypotéku? A ještě by mě zajímalo, jak dlouho banky uchovávají žádosti o hypotéku v BRKI? Vidí je pořád všechny, ale nepřihlíží k nim nebo jsou záznamy po nějaké doby smazány? Děkuji S pozdravem
Dobrý den, s přítelem jsme si vzali hypotéku na pozemek. Přítel měl se svou rodinou nedoplacenou hypotéku na rodinný dům, ve kterém všichni bydlí. Přeúvěrovali jsme a zbytek hypotéky na RD přítele a jeho rodiny se sloučil do jedné nové hypotéky s naším novým pozemkem. Na náš nový pozemek není zástava, zástava na nově vzniklé hypotéce je jen na rodinný dům přítelovy rodiny. S přítelem jsme se rozešli, on chce pozemek prodat, já ponechat a vyplatit ho. Jakým způsobem je to prosím možné? Aktuální zůstatek hypotéky je 1,3 mil. Kč, ale je v něm cca ze 45% hypotéka za RD, se kterým nemám nic společného a cca z 55% pozemek, který bych chtěla vlastnit jen já a vyplatit přítele. Děkuji
Dobry den, chtěla bych se zeptat, jak a kdy banka kontaktuje nového vlastníka, který zdědil zastavenou nemovitost (ne dluh, pouze zástavu), když chce mít zástavní smlouvu podepsanou aktuálním vlastníkem nemovitosti. Pokud nový vlastník dohodu nepodepíše, zástava tam stále bude a dojde určitě k dohadování mezi mnou a vlastníkem. Banka bude po mně požadovat jinou zástavu pokud s nimi tento novy vlastník převzetí závazku zástavní smlouvy nepodepíše. Jakým způsobem bude po mně banka jinou zástavu požadovat a co se stane, když žádnou jinou mít nebudu? Budu muset prodat nemovitost (novostavbu) na kterou jsem si u nich hypotéku vzala? Může mi banka něco přikázat, popř. přistoupit k nějakým závazným krokům proti mně? Může se také nový vlastník zastavěného bytu nějakým způsobem této zástavy zbavit v můj neprospěch? Děkuji
Dobrý den, rádi bychom si vzali s přítelem hypotéku na výstavbu domu. Chtěla bych se zeptat, zda je při hypotéce možné, abychom byli vlastníky budoucí nemovitosti oba, když bude smlouva na oba dva a oba budeme platit stejnou výši splátky, i když je pozemek, kterým se i ručí a na kterém se bude i stavět jen přítele. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, vrtá mi hlavou celková částka k zaplacení u běžného hypo úvěru. Příklad: Úvěr 3 000 000 Kč na 30 let, hypo kalkulačka ukazuje celkovou částku k zaplacení 3 690 000 Kč. Úvěr na 3 000 000 na 10 let - hypo kalkulačka ukazuje 3 227 000 Kč. Toto ještě chápu. Ale teď dotaz: Kdybych si vzal úvěr na 30 let. A využil možnost jednou ročně splatit až 25% úvěru. A dejme tomu splatil úvěr za 10 let. Tak zaplatím jakou celkovou částku? Stále 2 690 000 ?
Dobrý den, v článku na vašem webu jsem se dočetla, že "Hypotéka na nemovitost v zahraničí může vypadat také úplně stejně jako běžný hypoteční úvěr, který získáte na dům či byt v České republice. Tedy se stejným úrokem i podmínkami. Stačí jen vybrat domácí banku, která takovou půjčku poskytuje." V rámci komentářů se řešilo, že nelze jmenovat konkrétní banku, bez znalosti země, kde má být nemovitost pořizována. Jaká banka tedy prosím v ČR poskytuje "klasickou" hypotéku (nikoli americkou) na nemovitost v zahraničí, konkrétně Itálii (ať už s možností ručit zahraniční nemovitostí, či nutností ručit dodatečně nemovitostí v ČR)?
Dobrý den, hypotéku mám uzavřenou od roku 2008 s refixací a novou úrokovou sazbou uzavřenou letos 2021. Nyní jsem začala uvažovat o prodeji nemovitosti a splacení hypotéky. Pokud tomu dobře rozumím, díky smlouvě na novou úrokovou sazbu se nyní na mě budou vztahovat podmínky po novele zákona od 1. prosince 2016, a tudíž by případné penále bylo 1%, max. 50tis? Co se týče dovětku, že smlouva a čerpání hypotéky musí trvat 24 měsíců, bude se tato doba počítat od data nové refixační smlouvy nebo původní smlouvy? Děkuji za pomoc.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.