Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Dobrý den, rád bych vznesl dotaz na téma věcné břemeno na nemovitost zatíženou zástavním právem se zákazem zatížení a zákazem zcizení. Chtěli bychom přivést cestu k budoucímu domu, který je v části obce vedené v územním plánu jako zastavitelná plocha. K celé ploše není přivedena ani cesta, ani sítě - ty bychom vedli na naše náklady (cca 130m). Bohužel jediná možná příjezdová cesta vede přes pole majitelky, která ho má zastavěné v bance. Prodej pozemku rezolutně odmítá, ale k věcnému břemenu svolná je. Jednalo by se o cca 60m2, po kterých by cesta vedla. Majitelka má v okolí zastavěných dalších 11 000 m2. Ptám se, jestli je vůbec šance, že banka povolí zřízení věcného břemena za účelem vybudování komunikace a sítí, které by vyústilo v razantní zvýšení hodnoty pozemku z pole na parcelu a tím pádem zvýšení hodnoty pro banku. Děkuji
Pokračování dotazu č. 13497: Dobrý den, děkuji za odpověď. Abychom byli majiteli s partnerem 50:50, není problém uhradit každý 10% z vlastních zdrojů a splácet hypotéku rovným dílem; nicméně hypotéku si beru já s matkou, přítel splatí těch 20% a úvěr budeme splácet společně, nicméně v bance budu vázána já a matka, tak nevím, jak se to potom prokazuje, že přítel platil a matka ne (přítel je podnikatel a nevstoupil se mnou do úvěru kvůli daňovému přiznání). Děkuji.
Dobrý den, mám překlenovací úvěr ze stavebního spoření s fixací na 5 let. Nyní uběhly 4 roky. Je možné si vzít druhou hypotéku na byt (obě hypotéky by se vlezly do 80% ceny bytu) a tím tento překlenovací úvěr splatit? Důvod je jednoduchý. Úrok na překlenovacím úvěru je 4,5%, hypotéka je do 2%. Děkuji předem
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně rozdělení majetku v kupní smlouvě a následnému zapsání na katastr. Hypoteční úvěr si beru já s matkou, nicméně v kupní smlouvě budu já s partnerem. Partner skládá 20% vlastních zdrojů a já si beru s matkou hypotéku na 80%, reálně ale hypotéku budu splácet já s partnerem, ne s matkou. Chceme s partnerem být oba v kupní smlouvě a být vlastníky na katastru každý z jedné poloviny. Banka akceptuje mě a partnera v kupní smlouvě, nicméně bude akceptovat partnera jako vlastníka 20% nemovitosti a mě 80% - že takto to musí být v kupní smlouvě a následně i na katastru. Do budoucna lze partnerův podíl navýšit předčasnou splátkou, nicméně nejsem si jista, že bude možné každý rok na katastru měnit % podílu podle předčasné splátky. Jaký je Váš názor na to? Existuje nějaká právní úprava, abychom mohli být vlastníky každý z jedné poloviny? Děkuji,
Pokračování dotazu č. 13487: Dobrý den, děkuji za odpověď. A jak je to prosím v tom druhém případě, když by si vzal přítel hypotéku sám a já se podílela na splácení s ním? Jak je možné právně ošetřit, abych byla já z půlky vlastníkem nemovitosti a nikoliv pouze on, když bude hypotéka na něho? Děkuji
Dobrý den, měli bychom dotaz, zda v současnosti existuje nějaký produkt pro neziskové organizace (zapsaný spolek) pro financování pořízení nemovitosti. Nájmy větších prostor jsou velmi drahé, starší nemovitosti se dají pořídit i za 500 000 Kč (platba hypotéky tak vychází měsíčně výrazně levněji). Děkujeme za odpověď i existenci této poradny! Je tu spoustu užitečných informací.
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. S přítelem si chceme vzít hypotéku na společné bydlení, partner vydělává cca 33k čistého měsíčně, já ještě studuji, a proto mám příjem pouze z brigády cca 6k měsíčně. Řeším, zda když si vezmeme hypotéku společné, nebudeme mít nejvýhodnější podmínky kvůli mému nízkému "příjmu". Není mi jasné, zda se na věc nahlíží "dohromady" nebo zvlášť na každého z partnerů. Pokud by to bylo nevýhodné, je také možnost, že by si vzal hypotéku přítel sám s tím, že bychom měli byt napůl? Dočetla jsem se ale, že to z právního hlediska není možné, vlastníkem a dlužníkem je pouze jeden. Je možné to nějak právně ošetřit, abych i já v takovém případě byla vlastníkem bytu? Nerada bych splácela něco, co by v případě rozchodu (rozvodu) nezůstalo z části moje. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Dobrý den, přemýšlím nad výstavbou RD namísto koupě hotové nemovitosti. Zaslechl jsem, že se hypotéka dá splácet až po výstavbě RD, což může být zásadní pro ty, kteří při výstavbě musí zároveň platit nájem. Jestli je to pravda, existuje pro to nějaký odborný termín? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.