Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Dobrý den, prosím o radu jak vyřešit situaci. Jsme s přítelem v pronajatém bytě, platíme 11 tis. nájemné a chtěli bychom dům na vesnici kolem 1 mil. Kč. Příjem máme cca 35 tis. Jenže bez ušetřených 10-20 % na hypotéku nedosáhneme. Máme nějaké možnosti bez vlastních zdrojů? Popř. jde dát dohromady státní půjčka na bydlení a těch 10-20 % třeba neúčelový úvěr? Děkuji za odpověď.
Pokračování dotazu č. 13461: Dobrý den, děkuji za včerejší odpověď. Nejsme gastro jako takové. Jsme výdejní okno. Grilovaná kuřata a kolena si lidé nosí s sebou a tak tomu bude i nadále. (prodáváme z přívěsu). Tudíž se nás opatření naštěstí nedotklo. Ale chápu. Je možné, aby si manžel vzal tedy hypotéku na sebe? S tím, že by měl z prvního zaměstnání 25 000 Kč čistého a ode mě potvrzené z mé firmy cca 20 000 K?. A já bych byla vedena jako spolužadatel a uvedla příjem 0 Kč? Sice jsem zatížena úvěrem na rozjezd firmy (550 000 Kč) a máme 2 děti, což manželovi značně přitíží. Ale na hypotéku alespoň 2 mil. Kč by to snad stačit mohlo. Otázka je, jak by se pak na mé nulové příjmy koukali v bance, ale pak i na ty manželovy, když by je měl potvrzené ode mě. Je to začarovaný kruh. Ale nutně potřebujeme bydlet, a do nájmu jít nechceme. Než vyhazovat 20 000 Kč měsíčně za pronájem. Tak to raději budeme posílat na splátky domečku-sic malého a levného, ale našeho.
Dobrý den, mám dotazy týkající se refinancování hypotéky. 1) Všude je doporučováno nečekat na nabídku stávající banky a zjistit nabídku konkurence. Momentálně máme hypotéku u ČS a konkurenční nabídky 4 jiných bank. V jedné z Vašich odpovědi však uvádíte: "Každá žádost o hypotéku se Vám propisuje do registru, tedy vyšší počet záznamů viditelný v registrech Vás může poškodit a hypotéku nakonec nemusíte vůbec získat." Nevím, jak tomu rozumět. Týká se to jen nových hypoték nebo i refinancování. 2) Některým bankám postačí původní odhad. I když jsme ho zaplatili, v ruce ho nemáme. Máme nárok, aby nám stávající banka tento odhad poskytla? 3) Zaplatili jsme si službu "Hypotéka s prémii". My jako klienti jsme splnili všechny podmínky. Banka nám nyní nabídla vyšší úrok než doposud, protože máme tuto "službu za věrnost" nebo stejný úrok, ale musíme se této služby vzdát. V našem případě se jedná o cca 180 000,- Pokud se služby nevzdáme, zaplatíme na úrocích a pojištění více než u nižšího úroku. Snažili jsme se vyjednat úrok nabízený pro refinancování na www stránkách. Bylo nám sděleno, že toto je jen pro nové klienty. Nemáme v plánu jít s bankou "do boje". Podle ČS je vše korektní a není zde nic, co by mi dávalo důvod k nespokojenosti. My se však jako klienti cítíme podvedeni, a znevýhodněni. Tady mně spíš zajímá Váš názor. Děkuji.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na názor, zda je reálné dostat hypotéku na specifický pozemek. Všude kolem jsou již domy a pozemek je v územnm plánu veden jako "bydlení nízkopodlažní předměstské". Nicméně v katastru je jako zahrada s tím, že by se poté vyjala daná část a převedla se na stavební pozemek. Postavit bych tam chtěla modulový dům k trvalému bydlení. Sítě jsou vedle pozemku, VAK již schválil a nacenil přípojku, ale ještě se nezačala realizovat. Myslíte, že je reálná možnost dostat hypotéku? Ideálně na 90% LTV nebo na 100% s ručením nemovitosti rodiče? Děkuji předem za odpověď
Dobrý den, máme podepsanou hypotéku u ČMSS, kterou musíme začít čerpat do 26.6. 2021. Chtěli jsme stavět RD, máme i pozemek, ale vzhledem ke korona situaci začínáme řešit plány až nyní. Prý by šlo požádat o prodloužení. Četla jsem ale, že moc často prodloužení neschvalují. Nevíte, co je potřeba k prodloužení doložit, prosím? Do června budeme mít sotva plány. Budou chtít znovu dokládat i přijmy? Nevím, jestli má cenu řešit plány, kdyby nám hypotéku měli zrušit. Děkuji. M.
Dobrý den, jsme 4členná rodina, chceme si vzít hypotéku na dům. Já jsem od prosince OSVČ. Od února jsem přešla na s.r.o., mám prodejnu s grilovanými specialitami. Mohu nějakým způsobem doložit své příjmy? Vyplácím si mzdu, účetnictví si dělám sama, společníky nemám. Když si budu chtít za 3 měsíce požádat o hypotéku, jak tedy doložím své příjmy? Manžel pracuje pro zaměstnavatele za mzdu 25 000 Kč měsíčně od září. Nyní od února je zaměstnán také u mě na plný úvazek, má to jako druhé zaměstnání s čistým příjmem cca 20 000 Kč. A ještě by mě zajímalo, zda je možné uznat i příjmy z pronájmu nemovitosti, která není naše? Máme pronajatou nemovitost, kterou využíváme jako sídlo firmy a také jako sklad a přípravnu masa pro naši provozovnu, v této budově se nachází další 2 menší prostory, které nevyužíváme a pronajímáme - každý za 3 000 Kč měsíčně, to je dalších 6 000 Kč (tyto prostory budou obsazeny od dubna, již máme podepsanou smlouvu s nájemníky). Děkuji za odpověď.
Pokračování dotazu č. 13444: Dobrý den, a pokud bych hypotéku načerpal a okamžitě ji splatil, kolik si banka může účtovat za poplatky/náklady? Oni před těmi 3 lety sepsali ten HU na 1,16 mil. a já nyní potřebuji jen 980 tis. - tam bych asi mohl s tím operovat, že tedy načerpám jen co potřebuji - myslím, že tam snad je - že když 20 % nevyčerpám, tak to bude bez poplatku! A ještě - když je urok sjednán do 14/4/2028 - a uvěr na dobu do 15/4/2038 - mohu během toho refinancovat? Moc předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, před 3 lety mi finanční poradce od Fincentrum poradil, že je vyhodné uzavřít smlouvu na hypotéku od KB. V té době jsme čerpali hypotéční úvěr od RB (už asi 7 let). My v té době už čerpali HÚ od RB a měli jsme zafixováno na 3 roky. Ujistil mne a manželku, že pokud uvěr nevyčerpáme, že se nic neděje - že to prostě zrušíme. My jsme mu důvěřovali a smlouvy podepsali. Ujišťoval nás, že to vypovězení se řídí zákonem a že se nemusíme obávat pokuty. Hypotéku jsme uzavřeli u KB s tím, že ji musíme načerpat do 14/4/2021 a tak jsem jim nyní napsal, že to nevyužijeme (úrok je nevýhodný, je to na 10 let a že v RB máme výhodnější úvěr!). K mému zděšení mi pán v KB řekl, že žádný takový zákon neexistuje a pokud nebudeme čerpat, tak že máme smluvní pokutu 5 % a to činí asi 58.000 Kč! Pan finanční poradce od Fincentrum mi nebere telefon a napsal mi, že už to nedělá a presunul mne (poslal mi SMS) na někoho jiného a ten se mi neozývá též. Jsem tedy dost zoufalý a nevím, co mám dělat! Předem moc děkuji za radu.
Dobrý den, chci se zeptat, s manželem plánujeme stavět domeček. Na pozemek jsme si našetřili a ještě nám zbyde, což si myslím a doufám, že banka to vezme jako polehčující okolnost. Chtěli bychom si vzít hypotéku, ale jelikož pracujeme v zahraničí, i vzhledem k situaci stále dojíždíme. Náš společný příjem je cca 60 000 Kč měsíčně. Máme šanci hypotéku získat? Děkuji
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.