Dobrý den, chci si vzít hypotéku na byt a ten pronajímat. Mám stále právo na odečtení daně z hypotéky? Pokud ne, dá se to obejít např. americkou hypotékou? Je vůbec možné tímto způsobem zaplatit hypotéku pokud je splátka cca 10 000 Kč, když z pronájmu dostanu cca 12 000 Kč?
Dobrý den, před 9 lety jsem koupil RD. Po té mi daroval majitel i zahrádku. Při zápisu na katastr mi zápis zdrželi, protože se ozval nějaký exekutor, že má majitel někde pohledávku. Po té mi to přepsali na mě, ale exekuce mi tam visí už 9 let! Stále se nic neděje, i když jsem volal exekutorovi. Jak dlouho mám ještě čekat nebo co mám dělat, když exekutor nekoná. Děkuji za odpověď a radu.
Pokračování dotazu č. 8839: Dobrý večer, moc děkuji za odpověď. Máte pravdu, že jde o věcné břemeno. Moje chyba ve formulaci. Můžu ještě poprosit o informaci, jak to řešit s pozemkem, přes který to vodovodní potrubí vede, kde je 54 vlastníků/spoluvlastníků? Někteří již nežijí, na některé není ani kontakt. Když ta banka žádá o věcné břemeno na pozemky, přes které potrubí vede, musí být věcné břemeno i na tento pozemek, kde je těch 54 spoluvlastníku? Dopředu hlásím, ze jsem jedním ze spoluvlastníků. Jde mi o to, jestli tam musím na tuto část taky věcné břemeno dávat? A hlavně jestli bych musela oslovovat nadpoloviční většinu vlastníků a žádat o souhlas? Což si vůbec nedovedu představit. A nebo stačí, ze tam mám spoluvlastnicky podíl? A tím pádem nepotřebuji souhlas ostatních a nemusí se na tuto část pozemku věcné břemeno dávat? Omlouvám se za sloh. Snažím se, aby to bylo srozumitelné. Děkuji.
Dobrý den, když už je k pozemku na kterém chci stavět přivedena voda a banka by si vzala pozemek a následně dům do zástavy, má banka oprávněni pro uvolnění peněz z hypotéky požadovat zástavní právo na vodovodní potrubí? Voda/potrubí od hlavního obecního radu totiž vede nejen přes obecni pozemky, ale i pozemky sousedů. Specialista banky argumentuje tím, ze by sousedi mohli potrubí vykopat a tím by dům zůstal bez vody. Je však divne, ze banka toto požaduje, když už tam voda z minulosti je, a nyní mám sousedy žádat o souhlas se zástavou. V obci to tak má většina lidi, že je voda tažena přes pozemky sousedů a nikdo to nemá jištěné zástavním právem. Děkuji.
Je kupující a prodejce nemovitosti. Já jsem v podpisu jako ručitel (odevzdávam daň z nemovitosti). S majitelem nežiji ale mám smlouvu nájemní. Bez mého vědomí nemůžou (či můžou?) prodat dům aniž by se mě optali jaké mám požadavky? Když nepodepíši, je obchod neplatný a aniž bych bez jejich vědomí sepsala do smlouvy daný čas či odmítnutí na rozmyšlenou či jak můžu vyhrát nad jejich obchod s nemovitostí? Když na poslední chvíli před podpisem si rozmyslím že nesouhlasím?
Pokračování dotazu č. 8687: Pokud se stanu spoluvlastníkem 1/4 nemovitosti, mohu si tedy za asistence PČR vyžádat vstup do nemovitosti. Z toho tedy plyne, že se mohu pohybovat v nemovitosti celé, přestože v nemovitost užívá většinový vlastník? Není mi jasné jak docílím vyklizení podílu, kterou bych koupil v dražbě pokud se nedohodnu se spoluvlastníky. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud se stanu menšinový spoluvlastníkem nemovitosti kterou získám v dražbě a budu chtít vstoupit do nemovitosti, musí mi další spoluvlastníci umožnit vstup? Nemovitost má pouze jednu bytovou jednotku a je přízemní. Pokud se nedohodneme se spoluvlastníky o užívání, jak se bude řešit rozdělení? Děkuji za odpověď.
Klient uzavřel v roce 1990 Smlouvu o omezení převodu nemovitostí s Investiční bankou, státním peněžním ústavem, IČ 00001287, která zanikla 27.02.1992 bez likvidace. Právním nástupcen byla Investiční banka, a.s.,IČ 45316619, na kterou byl vyhlášen konkurz 09.02.2004 a vymazán byl 24.11.2018 Usnesením Městského soudu v Praze ze dne 16.02.2018 č.j. 99 K 3/2004-2001. V roce 2019 se náš klient rozhodl nemovitosti prodat a v této souvislosti zjistil, že na listu vlastnictví v části věcného práva zatěžující nemovitosti je záznam zástavního práva smluvního pro Investiční banku, s.p.ú. Brno a Dohoda o omezení převodu nemovitostí ze dne 10.04.1990 registrovaná Státním notářstvím v Uherském Hradišti. Při jednání s katastrálním úřadem ve věci výmazu zástavního práva, které formálně zaniklo zaplacením půjčky v období 1990 - 1992, ale není k dispozici příslušná kvitance banky o zániku pohledávky, katastrální úřad požadoval doložit rozhodnutí soudu o zániku pohledávky. Na základě tohoto požadavku klient podal v roce 2019 návrh na vydání usnesení o výmazu zástavního práva smluvního příslušnému Okresnímu soudu v Uherském Hradišti. Soud Usnesením návrh žalobců odmítl s odůvodněním, že se jedná o řízení sporné a není řádně specifikována strana žalovaná. Soud v této souvislosti vyslovil názor, zda by se nemělo jednat například o řízení o umoření listiny dle ust. § 303 a násl. zákona č. 292/2013 Sb. Klient proti tomuto usnesení podali opravný prostředek, kde zdůraznili, že dle jejich názoru se nejedná o řízení sporné a požádali odvolací soud, aby v této právní věci vyslovil svůj právní názor. Katastrální úřad byl seznámen se stanoviskem soudu a konstatoval, že daná právní věc je neřešitelná. Dále katastr odmítl například prohlášení formou notářského zápisu, doložení výpisu z bankovního registru a pod. Oslovený nadřízený orgán Český zeměměřický a katastrální inspektorát Brno se odmítl k věci vyjádřit. Podle našeho názoru, předloženým potvrzením o zániku zástavního práva formou notářského zápisu při splnění náležitostí dle § 66 odst. 3 katastrálního zákona by se jednalo o jinou listinu, kterou právní úprava zná. Pro katastrální úřad je však tato forma potvrzení nedostačující. Děkuji za zodpovězení tohoto dotazu.
Dobrý den, ještě jednou se vracím k dotazu ohledně prodeje jednoho pokoje z bytu 3+1, který jsem podávala 18.1. 2020. Bydlím v bytě o velikosti 3+1, byt je součástí domu, kde je 6 bytů, byty jsou v podílovém vlastnictví. Byt máme se sestrou, já 3/4, sestra 1/4. Prodáváme sousedovi jeden pokoj, chtěla bych se zeptat, zda v kupní smlouvě musí být u nás jako prodávajících uvedeno kromě nacionálů také přesné vyměření našich podílů na domu, přestože se jedná pouze o prodej jednoho pokoje, nebo postačí pouze základní údaj, tedy že jsme výlučnými vlastníky podílu na tomto domu. Dostala jsem odpověď: "prodej pokoje sousedovi má mnoho různých řešení a spíše bych zde doporučil vyhledat odbornou právní pomoc. Je-li byt vymezen a zapsán v katastru jako samostatná jednotka, pak můžete prodat sousedovi podíl na této jednotce nebo tento pokoj přičlenit k sousednímu bytu sepsáním prohlášení vlastníka, kde by došlo k novému vymezení bytových jednotek". Jestli jsem to tedy dobře pochopila, pak Vaše odpověď se týkala případu, že by byt byl v osobním vlastnictví. Jak je to tedy s prodejem jednoho pokoje u bytu s podílovým vlastnictvím? Děkuji za odpověď.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.