Máme možnost koupě pozemku bez sítí, které jsou v dostupné vzdálenosti. Zasíťování však bude trvat nějakou dobu (ČEZ x měsíců). Zde máme obavy nezkolaudování domku do 24 měsíců od uzavření hypotéky. Jsme před rozhodnutím: A - zda vzít hypotéku na pozemek a v klidu udělat sítě a poté druhou hypotéku na stavbu RD nebo B - uzavřít hypotéku, která pokryje pozemek i stavbu RD s rizikem, že nestihneme kolaudaci do 24 měsíců. Chtěli bychom si vzít hypotéku na pozemek (pro stavbu RD) a tímto pozemkem také ručit. Následně si pak vzít hypotéku na stavbu RD. Bylo by možné druhou hypotéku ručit RD, který v době sjednání hypotéky vlastně ještě nemáme? Mockrát děkujeme za odpověď.
Pokračování dotazu č. 8533: Dobrý den, napsali jste mi, že musím mít posudek na zemědělský pozemek, který nemá BPEJ. Jedná se ale o rekreační objekt! Posudek bude mít určitě nižší hodnotu než je v kupní smlouvě. Proč ho musím platit, když FÚ bude postupovat podle kupní smlouvy? Už tak je daň vysoká a ještě k tomu cena posudku, který potřebuje stát je nemorální. Kolik tedy zaplatím? 4% z kupní ceny + cenu posudku? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, bydlím v bytě o velikosti 3+1, byt je součástí domu, kde je 6 bytů v podílovém vlastnictví. Byt máme se sestrou, já 3/4, sestra 1/4. Prodáváme sousedovi jeden pokoj, chtěla bych se zeptat, zda v kupní smlouvě musí být u nás jako prodávajících uvedeno kromě nacionálů také přesné vyměření našich podílů na domu, přestože se jedná pouze o prodej jednoho pokoje, nebo postačí pouze základní údaj, tedy že jsme výlučnými vlastníky podílu na tomto domu. Vzhledem k tomu, že budeme požadovat vklad do katastru nemovitostí, kde tyto údaje jsou k dispozici, si chci toto raději ověřit. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.
Dobrý den, máme dům v podílovém vlastnictví (6 bytových jednotek). Nyní jsem se domluvila na prodeji jednoho pokoje se sousedem, čímž se změní velikost podílů u obou. Do jakého termínu po sepsání smlouvy o prodeji nemovitosti (nebo její části) se musí tato změna nahlásit na katastr nemovitostí k provedení úpravy podílů? Stačí doložit oboustranně podepsanou kupní smlouvu? A dále mám dotaz, dokdy je nutné tuto změnu vyřešit na finančním úřadě, a jak je to se zdaněním této změny? Děkuji za odpověď, snad je tento dotaz srozumitelný. Jste skvělí, vždy jste mi pomohli. Přeji hezký den
Dobrý den, vlastním jednu čtvrtinu bytu, kterou mi v roce 2018 darovala moje maminka. Ta v létě 2019 zemřela a byt má teď 6 majitelů (polovinu vlastní čtyři dcery zemřelého manžela mojí maminky a čtvrtinu moje sestra). Dvě z těchto dcer mají o byt zájem a chtějí od nás zbylé podíly odkoupit. Jaký postup je v tomto případě nejefektivnější a nepodléhá to nějaké dani?
Pokračování dotazu č. 8531: Dobrý den pane Jermář, děkuji Vám za vaši reakci. Je mi jasné, že nejlepší by bylo pozemek a rodinný dům rozdělit, aby každá rodina měla svoji část. Možná, že k tomu i časem dojde, stejně se počítá, že polovina nemovitosti jednou připadne manželce a druhá její sestře. Jenže nyní by nám to asi způsobilo více problémů než řešení, protože hypotéka je již podepsaná a projekt na úřadech. Navíc pro dosažení 100% hypotéky bychom stejně potřebovali ručení tchýninou částí. Nyní nám jde tedy o splnění požadavku banky, který jsme se dověděli před pár dny, i když to sebou nese určitá rizika. Potřebujeme se jen zorientovat v organizační a finanční náročnosti problému. V organizační již mám docela jasno, právníkem necháme vypracovat darovací smlouvu, aby měla potřebné náležitosti, včetně uvedení velikosti darované části, podpisy se nechají ověřit, vyplní se formulář žádosti o vklad na katastr ve dvou provedeních, vše se odevzdá na katastru, zaplatí správní poplatek a pak se jen čeká. Je to tak? Ale pak u těch daní už mám mezery. Darovací daň není, daň z nabytí zde neplatí, vzhledem k příbuznosti se netýká ani daň z příjmu. Jediné tedy co zbývá je daň z nemovitých věcí. Když tchýně zaplatí daň za celou nemovitost, musím i já odevzdávat prohlášení o vlastnictví toho 1%? A navýšení této daně tedy proběhne až po dokončení stavby, nejpozději do 31.1. v roce následujícím po dokončení. A opět, když bude tchýně platit daň celou, já bych nic nevykazoval? Děkuji mnohokrát.
Dobrý den, koupila jsem byt, zrekonstruovala ho, par mesicu pockala a prodala za castku 700 000 Lc, na sve jmeno, jako fyzicka osoba. Ted bych to chtela udelat podruhe, ale znamy mne varoval, ze kdyz to udelam v ramci 12 mesicu, tak budu mit obrat 700 000 Kc + castka za prodej dalsiho bytu, to presahnu 1 000 000 Kc a ted jiz budu platcem DPH, budu muset mit ucetni a mit podvojne ucetnictvi a dalsi komplkace spojene s DPH. Mam cekat rok, abych se tomu vyhla? Jsem normalni zamestnanec, nakup a prodej bytu jsem delala poprve, nemam to jako hlavni prijem, nemam s.r.o. Muzu tohle vubec udelat jako fyzicka osoba? Nic jsem nikde o tom nevygooglila, dekuji predem za vasi odpoved.
Dobrý den, budeme s manželkou přistavovat dům k rodinnému domu, který je ve vlastnictví manželčiny matky. Banka kvůli hypotéce požaduje, abych byl zapsaný v katastru jako spoluvlastník nemovitosti. Rády bychom to udělali darovací smlouvou, kdy mi tchyně daruje 1% nemovitosti. Rád bych se ale zeptal, jaké daně a poplatky se takového převodu týkají? Co jsem již zjistil, tak 2 000 Kč poplatek za vklad na katastr, ověření podpisu na darovaní smlouvě (musí být ověřeno více kopii, nebo stačí jedna?), daň z nabytí se v tomto případě neplatí. Někde se uvádí, že se mě v tomto případě týká daň z příjmu. Bude se mě týkat i jiná daň? A druhý dotaz, o něco se zvětší zastavěná plocha na pozemku, tedy předpokládám, že vzroste daň z nemovitých věcí. Ta se zvýší až po dokončení stavby (výhledově cca za 2 roky), nebo již od započetí stavby (letos)? A já jako spolumajitel, budu též muset nějak dávat do daní vlastnictví (to 1%), nebo stačí, když celou daň zaplatí tchyně? Děkuji moc za radu. S pozdravem
Dobrý den, možná trochu hloupý dotaz. Mám byt, který bych rád prodal. Nyní se rozhoduji jakou cenu stanovit. Mám něco doporučeno od makléře. Nicméně z vlastní zkušenosti vím, že odhadci v bankách ohodnocují nemovitosti na nižší hodnoty. Samozřejmě chci, aby kupci byla schválena hypotéka. Je možné si zaplatit od banky ohodnocení nemovitosti tak, abych dopředu věděl, že hypotéka zájemci bude schválena?
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.