Dobrý den, chtěl bych prosím poradit ohledně směnky. Od září 2016 jsem byl v podnájmu, před předáním klíčů od bytu a podpisu smlouvy o podnájmu jsem zaplatil kauci 4 500 Kč. Bohužel jsem pak neplatil nájem. V prosinci se se mnou setkal majitel bytu s tím, abych mu podepsal směnku na dluh z nájmu, což bylo za tři nájmy 13 500 Kč. Majitel dal do směnky částku 18 000 Kč s tím, že budu mít předplacený i leden. Jenže na konci prosince vyměnil zámek od bytu a nemohl jsem se dostat k mým věcem. Vím že za dluh si mohu sám, ale dluh na směnce není pravdivý, jelikož jsem leden nestrávil na bytě. Teď mi přišlo od jeho advokáta, že pokud nezaplatím, tak bude exekuce. Druhá věc, že do teď mi nevrátil majitel osobní věci a doklady od lékařů, co jsem měl na bytě. Jde z toho nějak vyjít, že bych zaplatil skutečný dluh a měl zpět své věci? Je to k dnešnímu dni 3 roky. Moc děkuji
Dobrý den, prosím o radu k mému problému. V šedesátých letech dostal můj otec za úplatu do osobního užívání (mám originál doklad) pozemek spojený s mojí zahradou. Doklad byl vydán MNV Domašín, v roce 1975 se Domašín spojil s městem Vlašim a nyní po mne chce majetkový odbor MÚ Vlašim podepsat na pozemek nájemní smlouvu nebo pozemek opustit. Na MV jsem doklady předložil, ale trvají bez dalšího vysvětlení na nájmu nebo opuštění pozemku. Díky za odpověď.
Kdo zajišťuje a zaplatí poplatek na katastru nemovitostí za výmaz exekuce? Koupila jsem nemovitost elektronickou dražbou od insolvenčního správce a na nemovitosti mám stále evidovanou exekuci původního majitele. Který zákon nebo vyhláška tuto povinnost upravuje? Děkuji.
Dobrý den, bydlíme celá rodina u bratra v bytě. Moji rodiče sepsali nájemní smlouvu s bratrem již v roce 2014. Bratr v roce 2018 šel do insolvence. Teď byla prodána nemovitost a zápis do katastru proběhl 11.11. a návrh na vklad proběhl 1.10. To znamená že do 11.11 byl majitel bratr? Nový majitel totiž tvrdí že jsme od 1.10 jeho dlužníky. A dále bych se chtěl zeptat, zda nájemní smlouva přechází na nového majitele? IS tvrdí že měla být vložena v katastru, ale to mi připadá jako hloupost
Dobrý den, s bratrem plánujeme stavět dvojdomek, tzn. budeme mít společnou středovou zeď, ale vše bude pod jednou střechou, jedno číslo popisné. Pozemek je náš, každý má 1/2. Bratr má vlastní zdroje a já bych chtěl žádat o hypotéku a ručit pouze na svoji 1/2, celkem potřeba asi 3 mil. Kč, jsem dlouhodobě zaměstnaný, mám stabilní příjem a jsem schopný 20% dodat z vlastních peněz, tzn. hypotéka kolem 2,4 mil. Kč. Lze ručit pouze 1/2 pozemku a 1/2 novostavby za úvěr? Nemovitost bude takto rozdělena i v katastru, tzn. je 100% zřejmé, že patří jednomu vlastníkovi. Předem Vám moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, měli bychom zájem o koupi nemovitosti, nicméně je ve 4. zóně záplavové oblasti a máme problém s pojištěním a tedy i s hypotékou. Do nemovitosti se ale voda nemá šanci dostat, za posledních 20 let nebyla ani v ohrožení (dle městského úřadu). Lze nemovitost nějak vyjmout z této povodňové zóny a zařadit do jiné? Děkuji a přeji hezký den.
Pokračování dotazu č. 7894: Dobrý den, omlouvám se, ale chtěla bych ještě jednou otevřít můj dotaz. Váš návrh na zřízení SVJ a založení běžného účtu pro účely spoření na opravy jsme již několikrát řešili, bohužel však nikdy nedořešili, neboť ne každý ze sousedů souhlasí s přepisem bytu do osobního vlastnictví a zřízení SVJ. Existuje v tomto případě, tedy přepisu bytů do osobního vlastnictví, možnost "přehlasování" v případě většiny, která s přepisem souhlasí? A dále se chci proto zeptat, jaké jsou v tomto případě práva a povinnosti obou vkladatelů, zda je postup ze strany notáře správný a byla mi tato část dědictví připsána po právu? Pokud ano, pak můj předpoklad je, že stejný "problém" by nastal v případě úmrtí druhého vkladatele, tedy že by celá částka, vedená na vkladní knížce, byla předmětem dědického řízení dětí sousedky. Je pak možné, že by si tyto mohly tuto část dědického řízení ponechat a nevyplatit ji zpět na vkladní knížku či účet, přestože to nejsou peníze vkladatele, ale společné peníze obyvatel domu? Je pak nějaká možnost vymahatelnosti? Ještě jednou Vám děkuji za odpověď. Přeji hezký den.
Dobrý den, bydlím v domě, kde je 6 bytů v podílovém vlastnictví a spoříme si na vkladní knížku, vedenou u Poštovní spořitelny, peníze na opravy. Bohužel je vkladní knížka na 2 vkladatele, kdy jednou z nich byla moje maminka. Ta v květnu 2019 zemřela a nyní při dědickém řízení mi bylo sděleno, že dědím "práva ke vkladní knížce, vedené na jména sousedky a mé matky se zůstatkem 168 441,26 Kč s příslušenstvím". Na to "konto" jsem zaplatila notářský poplatek, který byl díky tomuto dědictví, o 2 300 Kč vyšší. Nyní nastala situace, kdy požaduji po ostatních spolubydlících proplacení této částky notářské odměny, neboť nemám samozřejmě v plánu si peníze ponechat. Chci se proto zeptat, jaké jsou v tomto případě práva a povinnosti obou vkladatelů, neboť jsem nařčena i z toho, že se chci obohatit a podobně a celá situace je velice nepříjemná. Na internetu jsem si našla informaci, že by práva měla být pro oba vkladatele stejná. Můžete mi tedy prosím poradit, jak dále postupovat? Děkuji Vám a přeji krásný nejen dnešní den.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.