Pokračování dotazu č. 4127: Dobrý den, pane Jermáři, včera jste mi odpovídal na dotaz ohledně závazků banky (Úschova peněz, Reality). Chtěla jsem Vás ještě k tomuto požádat o jednu informaci. Ve smlouvě o budoucím převodu družstevního podílu se přesně píše následující:
"Finanční prostředky složené na účet úschovy budou po celou dobu trvání advokátní úschovy finančními prostředky budoucího nabyvatele. Budoucí nabyvatel souhlasí s tím, aby uschovatel písemně sdělil bance .................... identifikační údaje budoucího nabyvatele (jméno a příjmení, trvalý pobyt, rodné číslo nebo datum narození) ve smyslu ustanovení § 41c odst. 3 zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, ve znění pozdějších předpisů. Finanční prostředky budoucího nabyvatele, uložené na bankovních účtech advokátní úschovy, jsou ze zákona pojištěny u Fondu pojištění vkladů, a to ve prospěch budoucího nabyvatele, nikoli uschovatele. Budoucí nabyvatel bere na vědomí a souhlasí s tím, že v případě neschopnosti banky ...................., a. s. dostát závazkům vůči oprávněným osobám, nese odpovědnost za finanční prostředky na bankovním účtu advokátní úschovy banka ........................., a. s., nikoli uschovatel."
Pořád mě nějak trápí ta poslední věta, kdy my (budoucí nabyvatelé) v podstatě podpisem stvrdíme, že souhlasíme s tím, že tu odpovědnost nese banka. Chápu, že se advokát chce krýt a v případě neschopnosti banky nese i banka tuto zodpovědnost. Je však standardní, že s tím musí takto klient (nabyvatel) souhlasit ve smlouvě? Mám obavy, aby se vážně advokát nezbavoval nějaké zodpovědnosti a my bychom pak při ztrátě peněz neměli nárok na vymáhání peněz z pojistky. Předem moc děkuji a přeji pěkný den. S pozdravem, S.
Dobrý den, sepisujeme smlouvu o budoucím převodu vlastnických práv k nemovitosti. Úplata za nemovitost bude řešena přes advokátní úschovu a bude rozdělena na dva uschovatelské účty na dva skutečné vlastníky budoucí peněžní částky. Ve smlouvě o budoucím převodu je advokátkou uvedeno, že v případě neschopnosti banky dostát závazkům vůči oprávněným osobám, nese odpovědnost za finanční prostředky na bankovním účtu advokátní úschovy banka, nikoli uschovatel. Z nezávislého zdroje nám bylo řečeno, že banka není účastníkem této smlouvy a nemůže proto převzít ručitelský závazek za rozdíl mezi částkou vyplácenou z Fondu pojištění vkladu a skutečně uloženou částkou. Zbývající nepokrytá částka by měla být hrazena z pojistky advokáta a při pojištění odpovědnosti. Aby bylo možné uplatnit pojistku. Mohli byste se mi k tomuto vyjádřit prosím, jaký je Váš pohled na situaci? Moc děkuji.
Dobrý den, kupujeme družstevní byt a finance chceme řešit přes advokátní úschovu. Z veřejných zdrojů víme, že banky ručí za vklad do výše 100 000 EUR (cca 2,5 mil. Kč). Kupní cena je zhruba dvojnásobná oproti ručení vkladu bankou. Proto jsme chtěli, aby advokátní úschova uschovala kupní cenu za nemovitost na dva uschovatelské účty u dvou různých bank. Bylo nám sděleno, že mají účet u UniCredit Bank a jiný uschovatelský účet u jiné banky zakládat nechtějí/nemůžou. Je standardním postupem, že uschovatel má uschovatelský účet pouze u jedné banky? Prosíme o radu, jak postupovat, abychom nemuseli využít jistotní účet u banky (zde je ručení za vklad zase jen do 100 000 EUR). Děkuji
Pokračování dotazu č. 3756: Dobrý den, děkuji za odpověď. K druhé části odpovědi - zákonné možnosti znám, jenom jsem chtěla vědet, jestli zisk, který obdržím po prodeji novostavby (koupili jsme za 5 mil, očakávame prodej za 6 mil Kč - tj. 1 mil. Kč), můžu použít na nákup nového bytu, tj. pro bytové potřeby a tím nemít povinnost zaplatit daň z příjmu. Děkuji za dovysvětlení.
Dobrý den, před rokem jsme kupovali novostavbu na hypotéku, kterou momentálně pronajímáme. Vlastníme druhý byt ve kterém momentálně bydlíme a máme na něm také hypotéku (u stejné banky) Mám ohledně toho 2 dotazy. 1) Budeme při prodeji novostavby platit sankci za předčasné splacení (hypotéka byla uzavřena v roce 2016, nevím jestli se na ni vztahuje nový hypoteční zákon) 2) Druhý dotaz se týká daně z příjmu při prodeji nemovitosti - rádi bychom rozdíl v ceně, tj. zisk z prodeje nemovitosti, použili buď na nákup nového bytu (naskytuje se nám možnost koupit byt vedle a stávající byt kde bydlíme zvětšit), nebo na splacení hypotéky na stávající byt kde bydlíme. Budeme v takovém případě platit daň z příjmu? Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, s bratrem vlastníme po rodičích rodinný dům se zahradou. Bratr se rozhodl svou polovinu prodat mně za 950 000 Kč, nemovitost s velkou zahradou je odhadnuta na 3 mil. korun. Dům užíváme pouze na rekreaci jako chatu, je nutná rekonstrukce. Chtěl jsem využít hypotéku, ovšem bankovnímu odhadci velmi vadila neobložená koupelna a z toho důvodu posoudil dům jako neobyvatelný. Bude tak postupovat každá banka? Děkuji za odpověď.
Prosím o sdělení, zda lze fyzické osobě, která je správcem společných věcí týkajících se bytového domu jehož je z 1/4 spoluvlastníkem, zřídit účet, ke kterému by měli přístup určení disponenti tak, že by byl stále přístupný i při nenadálých událostech správce, včetně úmrtí. Děkuji.
Dobrý den, žádala jsem 29.5. banku o vyčíslení hypotéky a souhlas se zatížením a zcizením k 30.6. Banka mi zaslala jen vyčíslení a zatížení. Zcizení jsem nedostala. Peníze za bankovní informaci si ztrhla. Podávala jsem novou žádost s termínem do 17.7. a zase jsem nic neobdržela. Mám kupce na byt byly připraveny smlouvy, několikrát jsme telefonovali, ale bez šance. Mohu nechat někde prověřit jednání banky, na reklamaci prý mají měsíc, ale to už budu muset dát jiný termín. Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.