Dobrý den, mám hypotéku již deset let. Byla zřízena na vyrovnání dědictví. Díky tomu mám zastavený byt hodnoty asi 1 100 000 Kč. Zbytek hypotéky je 400 000Kč. Dotaz se týká toho, jestli mohu byt prodat sama a zbytek hypot. zaplatit, nebo se prodeje musí účastnit banka? Pokud banka, jak by to probíhalo reálně. Děkuji Urešová
Dobrý den, mám hypotéku od KB banky (datum splatnosti 25. 9. 2020). Zůstatek úvěru 900 000,-Kč. Podepsala jsem novou fixaci na 3 roky. Z rodinných důvodů chci vyměnit svůj byt za menší (3+1 za 2+1). Zajímá mne jestli můžu převést uver na jinou osobu? Nebo lépe vzít peníze u majitele menšího bytu (jestli určitě on peníze má) a zaplatit KB v hotovosti? Jak velká bude pokuta? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, v září 2015 si u nás v domě koupil byt pán pro svoji sestru. Kupní cena byla 1.500000 ,-+ movité věci 550.000,- celkem 2.050.000,-. Daň byla 60.000,- (4%) Vše placeno hotově. Nyní sestra byt prodává a o koupi má zájem moje dcera. Celková cena je stejná 2.050.000,- půl ceny placeno hotově a půl ceny přes hypotéku. Nyní nám advokát řekl, že daň musí být 18% vzhledem k tomu, že se byt prodává takhle rychle. Že se odnového roku nesmí 3 roky prodat, a pokud se bude prodávat, že daň je takto navýšená. Nemohu nikde najít žádný zákon či vyhlášku, která by toto upravovala. V případě, že to platí by byla cena bytů daleko vyšší. Můžete mi prosím poradit. Děkuji Gita.Han.
Dobrý den. Přečetl jsem si váš článek ohledně oceňování nemovitostí. Pochopil jsem správně, že zástavní hodnota nemovitosti zjištěná bankovním odhadcem by měla být nižší než zjištěná obvyklá cena (=tržní) zjištěná soudním znalcem? Kdy mohou v tomto případě nastat vyjímky? Jakým mechanismem se může stát, že je cena zjištěná smluvním odhadcem banky, pro účely přiznání hypotéčního úvěru o 1 mil. vyšší než cena určená soudním znalcem, který snanovoval tržní hodnotu nemovitosti (tj. nejednalo se o adminitrativní cenu určenou pro přiznaání daně finančnímu úřadu) ? Je tato situace běžná?
Dobrý den. Chceme se spoluvlastníkem nemovitosti zrušit spoluvlastnictví já bych mu chtěl jeho podíl vyplatit. Ovšem musím si na to vzít hypotéku. Vezme banka do zástavy barák, když je zde jedna právní vada na jeho pozemku? Kontrétně se jedná o 1/6 pozemku na kterém dům stojí. Jediná tato část pozemku, patřila mému dědovi, který zemřel a dědické řízení ještě nedoběhlo. Momentálně je pozemek spolu s dalšími věcmi z dědictví v likviditě, protože děda byl hodně zadlužený. Plánuji ho v "dražbě" vykoupit, ale kdy k odkupu bude moct dojít záleží na rychlosti úřadu, kterou já neovlivním a problém je tom, že spoluvlastník chce vyplatit co nejdříve. Nevíte jak v tomto banky postupují? Přijmou dům s takto "postiženým" pozemkem do zástavy při vyřizování hypotéčního úvěru nebo je to pro ně obecně problém a budu muset čekat až bude nařízen prodej 1/6 pozemku?
Pokračování dotazu č. 2291: Dobrý den, reaguji již jen z toho důvodu, že myslím na lidi, kteří z této (velmi kvalitní!!) poradny budou v budoucnu čerpat informace, aby nedošli k omylu! Moc vám děkuji za čas, který jste dotazu věnoval, nicméně ohledně soudního nařízení vyplacení podílu nemovitosti, která má dva spoluvlastníky, se mýlíte. Konzultovala jsem to dnes s advokátem a praxe je taková, že každý spoluvlastník, je na základě Občanského zákoníku ochráněn v tom smyslu, že ho nelze nutit ve spoluvlastnictví setrvávat. Pokud se se strýcem nedohodnu na vyplacení ani se nebude chtít dohodnout on se mnou, tak se defakto v tomto smyslu Občanského zákoníku navzájem poškozujeme a každý z nás má právo obrátit se na soud a požadovat zrušení a vypořádání spoluvlastnictví soudní cestou. Soud následně postupuje tak, že se v prvním kroku pokouší nemovitost fyzicky rozdělit, tak aby odpovídala jednotlivým podílům což v 90% případů není možné. Nebo přikáže celou nemovitost spoluvlastníkovi, který projeví zájem a stanoví výši úhrady (můj případ). A pokud ani toto není možné, tak nařídí dražbu domu a peníze rozdělí podle podílů. Viz.: https://www.epravo.cz/top/clanky/zpusoby-vyporadani-podiloveho-spoluvlastnictvi-pri-jeho-zruseni-soudnim-rozhodnutim-97367.html S přáním pěkného dne. ZL
Pokračování dotazu č. 2266: Dobrý den, děkuji za zodpovězení dotazu ze 31.10. Všechny informace mi moc pomůžou, jen jedna mě zmátla a to, abych se ve vypořádání spoluvlastnictví neobracela na soud, že by mi to nepomohlo. Přeci pokud já nebudu ochotná strýce vyplatit částkou, kterou si stanovil a on zároveň nepřistoupí na cenu, kterou mu nabízím já - každý podle svého znaleckého posudku, tak jediný kdo může rozhodnout o ceně a prodeji je soud, ne? Dá se předpokládat, že jediný kdo u soudu projeví o nemovitost zájem budu já a tak soud přikáže celý dům mě za úhradu, kterou určí!? A pokud cenu bude určovat dle znaleckého posudku vlastního, tak je větší pravděpodobnost, že se cena přiblíží té mé, jelikož já ho mám vypracovaný na základě relevantních pravdivých informací na rozdíl od strýce!? Proč by mi podle vás soud neměl pomoci? Docela jsem na něj spoléhala, ale teď jsem na vážkách. Dohoda se strýcem by byla asi nejlepší, jenže asi nebude možná, bohužel...
Dobrý den, můžete mi poradit prosím jak správně ošetřit jistotní účet, aby byl ochráněn i prodávající a na co si dát pozor.dostal se mi do rukou článek, čerstvá zkušenost s jistotním účtem u Unicredit bank, kdy prodávají byl chybným formulováním ohrožen ztrátou nemovitosti. děkuji Stanislav
Dobrý den. Mám nemovitost ve spoluvlastnictví s mým strýcem. Já mám podíl 3/4. Strýc se chce své 1/4 zbavit, já ji chci koupit. Strýc si nechal vypracovat znalecký posudek tržní ceny. Cena se mi zdála přemrštěná, v posudku byly nějaké nepřesnosti, např. ve velikosti obce, materiálu střechy, materiálu, z kterého je postavena garáž, hloubka studny...strýc v domě nikdy nežil a dům nezná, tak podal znalci zřejmě zkreslené informace. Nechala jsem si udělat znalecký posudek ohledně tržní ceny vlastní a podle něj bych měla strýci vyplatit téměř o sto tisíc Kč méně. Strýc vypořádání předal svému advokátovi. Jaký mám v této věci zvolit postup - mám vyjednávat o ceně? Odmítnout jejich nabídku a riskovat, že svou část prodá někomu jinému? Nebo se mám se zrušením a vypořádáním spoluvlastnictví obrátit na soud? Nevíte kdo v takovém případě platí soudní výlohy? Podle jakého posudku by se asi soud při určení částky, orientoval? Soudy prý nemohou hodnotit odbornost/neodbornost znaleckých posudků, co by si tedy počal se dvěma rozdílnými posudky? Za případnou odpověď, alespoň části mých otázek, vám budu nesmírně vděčná! Zorka.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.