Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Dobrý den, chci se zeptat a pomoci své kamarádce, které právě zemřel manžel. Mají hypotéku na dům u Uniqa. Ona hradila splátky 8 000 Kč měsíčně a manžel 12 000 Kč měsíčně. Měli oba pojištění proti úrazu, trvalým následkům a smrti, kde hradili oba částku 1 800 Kč měsíčně. Pojištění bylo sjednáno do roku 2025. Teď byl u ní finanční poradce a řekl jí, že bohužel to pojištění proti úmrtí skončilo v roce 2020. Vůbec to nevěděla ani ona ani její muž, jinak by to prodloužili samozřejmě. Nedostali ani od toho svého finančního poradce, který smlouvu sjednával ani od pojišťovny, žádný dopis, žádný e-mail, že pojištění v roce 2020 skončilo. A ani se jim o to neponížila ta měsíční platba 1 800 Kč. Kamarádka se z toho zhroutila, protože teď dostane místo milionu a půl jen nějakých 200 000 Kč. Tedy bude muset hradit celou hypotéku i za zesnulého manžela sama. A ten finanční poradce jí ani teď nenabídl, aby tu svojí pojistnou smlouvu pro případ smrti prodloužila. Není v tomto případě chyba na straně pojišťovny nebo poradce, že jí nedali vědět, že to končí a nenabídli jí prodloužení? Chtěla bych jí pomoci, je z toho naprosto zničená. Můžete mi poradit? Děkuji. Soňa
Dobrý den, mám dotaz. Chceme si vzít hypotéku ve výši 960tis, cena nemovitosti 1,2 mil. Kč. Já mám ovšem po insolvenci, takže by žádal pouze manžel. Mám předjednané kompletní zúžení majetku. Teď nastává problém. V ČSOB nám banka řekla, že počítají i po zúžení mě jako vyživovací osobu a manželovi nepočítají do příjmu invalidní důchod 1. stupně, který má bez posudku již třetím rokem. Je prosím nějaká banka, která počítá příjem i důchod? Čili stálý plat a důchod? Nebo je banka co nepočítá důchod, ale zároveň mě nebude počítat jako vyživovací povinnost po zúžení majetku? ČSOB počítá pouze plat v průměru 22 tis a vyživovací povinnost moji a syna. Čili hypotéku neposkytne. Nabídla nám půjčku na bydlení ve výši 700 tis., ovšem samozřejmě vysoký úrok a na 12 let. Moc děkuji
Dobrý den, prosím o vaši radu. Moje dcera si koupila byt pro své bydlení před třemi lety a financovala ho úvěrem. Zde po tu dobu trvale bydlela. V loňském roce potkala svého současného přítele, se kterým si pořídili větší nemovitost do svého podílového spoluvlastnictví, také na úvěr. Svůj bývalý byt chtěla prodat, bohužel se to nepovedlo, tak ho zatím pronajímá. Můj dotaz zní, může moje dcera uplatnit při pronájmu toho svého starého bytu ve svém daňovém přiznání úroky z hypotečního úvěru, který má na koupi tohoto bytu? (úroky z hypotečního úvěru který má se svým přítelem na dům ve kterém nyní žijí, si můžou uplatnit oba ale stejným dílem?) Děkuji vám moc za odpověď.
Dobrý den, mám dotaz na poměrné vlastnictví nemovitosti. Chceme si s přítelkyní vzít hypotéku a vzhledem k našim příjmům jsme uvažovali, že bychom si splácení hypotéky (a i vlastnictví) rozdělili v poměru 2/3 já a 1/3 přítelkyně. Výhledově počítáme i se založením rodiny a v tom případě by se ještě příjmy partnerky zmenšily. Potom bychom měli obavy, že by nemusela pokrývat celou polovinu hypotéky. Když jsem toto tlumočil svému hypotečnímu poradci, tak nás od tohoto odrazoval, že některé banky to ani nedovolují a že to je nefér vůči partnerce (ručíme oba za celou hypotéku). Co si o tom myslíte? Je skutečně takový poměr netradiční a do dalších let nepraktický (třeba v případě rozchodu)? Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den, 23.09 mi končí fixace hypotéky u Moneta Money Bank, u které v současné době při splátce 5 284 Kč měsíčně zbývá doplatit 1 212 671,42 Kč. Úrok p.a je 2,52%, fixace 5 let. Otázka zní: Je lepší hypotéku doplatit či refinancovat? Pokud refinancovat, jakou zvolit dobu fixace? Nebo zda máte nějakou lepší radu v tomto případě? Děkuji moc
Dobrý den, zkoušel jsme si vzít s přítelkyní hypotéku. Měl jsme insolvenci na 200tis, kterou jsem splatil na 100% během asi roku a půl. Teď uz je to 6 let po skončení, kdy mě vyškrtli z rejstříku. Plat máme kolem 60tis. Máme nemovitosti v hodnotě 4 mil. Kč a chceme koupit byt za 3,8 mil Kč. Finanční poradkyně to zkusila u Komerční banky a ta to zamítla hned bez jakéhokoliv vysvětlení a Hypoteční banka řekla, že ji vadí že jsem měl insolvenci. Že chce vidět všechny dokumenty. Jel jsem na soud, vše ofotil a poslal a zase žádost zamítnuta. Znamená to, že už mi hypotéku nedají nikdy? Když tady tvrdíte, že po 5 letech to už banka nevidí. Přitom to vidí.
Dobrý den, prosím, mám dotaz ohledně odpočtu úroků na pozemek. Pozemek jsem kupoval v roce 2018 na hypoteční úvěr. V roce 2021 jsem tento úvěr refinancoval u jiné banky. V roce 2023 jsem dostal stavební povolení na stavbu. Tedy uplynulo pět let od prvního úvěru (což již nesplňuji ty čtyři roky). Bere se tedy prosím v potaz i to refinancování (v podstatě jako zcela nový úvěr), či jaký je nyní postup? Mohu si nadále provádět odpis úroků? Děkuji
Dobrý den, můžete mi prosím poradit jak postupovat v tomto případě? Dcera se rozvedla a soudně se majetkově vypořádali dohodou. Dcera bude splácet zbytek hypotéky, která je napsaná na bývalého manžela. A ona by chtěla přejít s hypotékou do jiné banky (a chtěla by být vedená jako jediná ve smlouvě, na všechno dosáhne). Chtěl bych vědět jak postupovat. Děkuji za odpověď.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.