Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Dobrý den, potřebovala bych poradit, zda je možné si vzít hypotéku na rekonstrukci nemovitosti, na kterou je již vázaný jeden úvěr. V případě, že úvěr je rodičů, ale část nemovitosti (přístavbu) budeme dodělávat my s přítelem. Děkuji
Pokračování dotazu č. 23106: Děkuji za odpověď. V prvním dotazu jsem nezmínila, že jsme v domě po rekonstrukci hned začali bydlet a až do prodeje jsme tam bydleli. Až když jsme ho prodali v 7/23, tak jsme se přestěhovali k příbuznému, tam bydlíme až do teď a čekáme až nám postaví nový dům. Takže uplatněné odpočty za dům byly oprávněné, protože sloužil k bytové potřebě. Jde konkrétně o to, že jedna stále stejná úvěrová smlouva ze stavebního spoření po dobu 6 let byla odečítána z daní vs. titulu koupě a rekonstrukce domu a nyní bude uplatňována z titulu výstavby nového domu na našem zakoupeném pozemku. Hned jak se zkolauduje, to by mělo být v roce 2024, tak se celá zástava původního úvěru na nový dům přepíše a z domu příbuzného se zruší. Je to stále možné uplatnit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, v roce 2016 jsme s manželem uzavřeli smlouvu o překlenovacím úvěru, protože byly výhodné úroky a bylo tam, napsané na jaké možnosti to může být použité, jako nákup domu, nákup pozemku a následně výstavba atd. Asi o půl roku později v roce 2017 se naskytla možnost koupit starší dům a rekonstruovat ho. Tak jsme ho koupili a rekonstruovali, ale výše hypotéky na dům nestačila, tak nám ještě příbuzný ručil svým domem. V roce 2023 se naskytla možnost koupit stavební pozemek a stavět nový dům. To věděl i náš hypoteční poradce od začátku, že to nastane. V 5/2023 jsme koupili pozemek za 2,5mil, v 7/2023 jsme prodali zmiňovaný rekonstruovaný dům. Zástavu banky stačilo zrušit na prodávaném domě a zástava se ponechala pouze na domě příbuzného, u kterého od té doby bydlíme a máme tam trvalý pobyt. Od 2017 do 2022 jsme uplatňovali úroky z úvěru pro snížení základu daně. V 9/23 jsme získali stavební povolení na výstavbu domu a nyní se již s pracemi finišuje a chceme do konce roku zkolaudovat. Moje otázka zní, zda můžeme uplatnit do ročního zúčtování daně za rok 2023 úroky z úvěru, i když původní bytová potřeba v 7/23 zanikla, ale hned tím vznikla nová bytová potřeba a to pozemek a výstavba domu. Jako podklady můžeme doložit prodej domu, nakup pozemku, převod peněz za pozemek, stavební povolení. Děkuji za odpověď, s pozdravem.
Dobrý den, mám v plánu si vzít hypotéku na konci tohoto či na začátku příštího roku na byt. Počítám, že v tu dobu budu mít našetřeno z vlastních zdrojů cca 500 000 kč. Hypotéku bychom chtěli s přítelem max. do 4 milionů. Četla jsem, že při koupi nemovitosti se platí rezervační poplatek, který je většinou součástí kupní ceny. Kdybych například zaplatila 150 000 Kč rezervační poplatek a následně řešila i hypotéku s bankou, kde musím mít do 36 let našetřeno 10%, tak mi to už nevyjde, protože už budu mít jen 350 000 Kč. Jak tohle banka zohledňuje? Děkuji za odpověď.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.