Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Dobrý den, na jaře 2019 jsme uzavřeli úvěrovou smlouvu (hypotéku) na základě kladného stanoviska stavebního úřadu. Po té se naše situace velmi zkomplikovala. Stevební úřad začal mít znovu připomínky k projektu, po té neschopnost projektanta řešit problémy, které tímto vznikly a dále ohledně stavebních přípojek, pak také covidová omezení (úřady, nemoci), projekt ve stavebním řízení kvůli nesouhlasu sousedky, 2x zpětvzetí projektu ze stavebního úřadu (chyby projektanta). Tímto tempem jsme se ocitli v létě roce 2021, kdy jsme konečně mohli shánět firmy/soukromníky na postavení vysněného domu. Do té doby jsme několikrát museli předem domluvené stavění zrušit. Vzhledem k situaci s navýšením cen všeho jsme ale byli nuceni přistoupit na variantu stavění svépomocí s pomocí zedníka. Když jsme ho sehnali, bylo logické počítat s tím, že si budeme muset počkat. Jsme domluvení na začátek stavby na letošní jaro. Avšak 31.3. 2022 nám vyprší období čerpání (doteď nečerpáno). Zkoušeli jsme nyní bance prostřednictvím e-mailu (jiný kontakt nám nebyl umožněn) vysvětlit situaci a požádali jsme o prodloužení o 2 roky. Byl nám poslán jen mail se zamítnutím. Nyní nevíme, jaké máme možnosti, co máme dělat. Můj dotaz zní. Je možné úvěr zrušit a jaké nám hrozí sankce? Děkuji
Dobrý den, mám druhým rokem hypotéku. Loni jsem zaplatila mimořádnou splátku a zkrátila se mi doba splatnosti o 4,5 roku. Letos bych chtěla uhradit mimořádnou splátku ve stejné výši, ale bylo mi řečeno, že se doba splatnosti zkrátí tentokráte jen o 4 roky. Má tedy význam každý rok dávat mim. splátku, když se doba splatnosti bude při stejně vysoké mimořádné splátce snižovat o méně? Myslela jsem si, že zaplatím cca 7 mimořádných splátek a bude splaceno. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, dcera si s přítelem vzala hypotéku na stavbu domu 4 mil. Kč. Dnes je již limit vyčerpán a stavba je dokončena k nastěhování, bez terénních úprav. Ve vztahu jim to neklape, dcera chce v domě zůstat, finance na terénní úpravy a částečné zařízení ji chceme darovat. Bojíme se však, že tím pádem nemovitost bude mít vyšší hodnotu a dcera bude muset expřítele vyplácet z té vyšší částky, neboť dohoda mezi nim nebude sjednána ihned. Jak tento dar ošetřit? Druhá otázka - jaká částka se vyplácí expříteli? Z tržní hodnoty domu nebo se mu vrátí pouze částka, kterou uhradil za placení hypotéky do rozchodu a dále bude dcera hypotéku platit sama? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, ráda bych dostala radu ohledně stavebního spoření a hypotéky. Je úvěr ze stavebního spoření výhodnější než hypotéka od banky? Případná hypotéka by měla být čerpána na koupi bytu/domu a následnou rekonstrukci, popř. výstavbu domu. Co se týče samotných financí - místo ukládání peněz na účet stavebního spoření si šetřím peníze na běžném účtu (bez jakýchkoliv poplatků). Zatímco na účtu stavebního spoření je uloženo pár desítek tisíc korun, na běžném účtu je to několik set tisíc korun. Zajímá mě, zda to není chyba, zda by nebylo lepší mít peníze na stavebním spoření, i když na běžném účtu je již naspořeno 2x více, než je cílová částka na stavebním spoření. Jak si teď finance "uspořádat", aby bylo spoření efektivní a hlavně výhodné v případě budoucího čerpání hypotečního úvěru? Je lepší volba přesunout peníze z běžného účtu na stavební (i když je nepřevedu všechny z důvodu cílové částky) nebo přesunout těch "pár korun" ze stavebního spoření na běžný účet a stavební spoření zrušit, popř. dál pokračovat v aktuálním způsobu spoření? Děkuji Vám za radu.
Dobrý den, na rekonstrukci domu jsem si vzala hypotéku a pro její získání jsem musela ručit nemovitostí mých rodičů. Je možné, po ukončení rekonstrukce - vyčerpání hypotéky, změnit ručení pro banku z domu rodičů na moji nemovitost? Chtěla bych nyní zbavit rodiče ručení bance a převzít zodpovědnost pouze na sebe a moji nemovitost.
Dobrý den, už 11 let žiji v zahraničí, v Čechách už nemám založený ani účet u žádné banky. Je možné si na dálku po dobu žití mimo ČR založit účet, dostat hypotéku od banky, koupit dům (nebo pozemek) v ČR a splácet úvěr ze zahraničí? Jsem ochotna doložit solventnost a v Čechách mám pořád i trvalé bydliště. Asi znám odpověď, ale pokud by byla nějaká možná cesta o které nevím? Předem děkuji za odpověď.
Dobry den, mam hypoteku 2,3 mil. Kc, z toho neucel 30% (690 000 Kc). Nyni chci refinancovat a vzit si opet neucel z celkove hypo 30%. Dam si fixaci na rok ci dva a opet zrefinancuji a opet budu chtit neucel 30%. Lze to takto delat? Po roce prefinancovavat? Uroky mi jsou jedno, jde mi hlavne o neucelovou cast. Dekuji
Dobrý den, je lepší v těchto podmínkách při hypotéce naruby si vzít 5letou fixaci nebo 7letou? Dále, pokud si nevybereme do 1 roku nemovitost, tak platíme sankci 9 900 Kč a mohl bych tím i zároveň hypotéku zrušit, jakože bych to prostě vzdal a rozmyslel se, že už ji ani nechci, nebo třeba rozvod apod. (nemovitost by stále nebyla vybraná, takže by se ani hypotéka nečerpala). Byla by to stejná sankce nebo větší? Nebo to ani zrušit nejde? Děkuji
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.