Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Dobrý den, chci se zeptat, mám hypotéku na dům ve výstavbě, větší část se mi automaticky odčerpala prodejci, jenže teď potřebuji dočerpat zbytek na další fakturu a nemám tu možnost v internetovém bankovnictví. Takže musím zajít s fakturou do banky nebo zaslat přes email? Popřípadě jak? Děkuji
Dobrý den, mám dotaz ohledně zástavního práva. Mám byt a dům a refinancuji vše do jedné velký hypotéky. Beru něco navíc na rekonstrukci a tím pádem se musí nechat zastavit i dům rodičů. Hypotéku mám schválenou, ale na domě rodičů má zástavní právo fyzická osoba. Problém je, že banka nedovolí čerpat, dokud je tam zástavní právo fyzické osoby. Chtěli jsme se s fyzickou osobou domluvit na uzavření smlouvy, že by zástavní právo smazala a pokud by do 30 dnů od podání žádosti o smazání zástavního práva nedostala peníze na účet, mohla by jsi zástavní právo na nemovitost uložit znovu, ale všechny možnosti fyzická osoba zamítla. Tak bych potřeboval radu, jestli je tenhle problém řešitelný. Peníze na vyplácení fyzické osoby jsme nesehnali, ty jsou v té hypotéce. Děkuji
Dobrý deň, čítali sme článok týkajúci sa hypotéky pre cudzincov. Zatiaľ sme sa však reálne nedopracovali k žiadnym informáciám, ktoré by nám po diskusiách s bankami pomohli. Všetky nás odmietnu, citujem: "V případě, že máte bydliště i zaměstnavatele/podnikání v zahraničí, nemůžeme Vám úvěr poskytnout." Uvažujeme o kúpe bytu v ČR. Sme však občania Slovenskej republiky, nemáme trvalý ani prechodný pobyt v ČR. Pracujeme na Slovensku a potrebovali by sme hypotéku. Máme nejaké možnosti ako zakúpiť takúto nehnuteľnosť? Ďakujem za odpoveď.
Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně doplacení nebo částečného doplacení mé hypotéky. Hypotéka byla uzavřena 2013, v roce 2016 došlo k mimořádné splátce. Datum fixace úrokové sazby mi "končí" 13.11.2021, nicméně před dvěma lety jsem využila nabídky banky a uzavřela dodatek k fixaci (čili 2019 pro 11/2021 - 08/2027, kdy se jedná o dobu do plného doplacení hypotéky - již by se znovu po pěti letech neměnila sazba). A tady je zřejmě kámen úrazu. Když jsem chtěla zjistit, co budu platit za pokutu za doplacení všeho v listopadu 2021, tak mi bylo řečeno, že pokud zaplatím do října, tak bude 0 Kč, ale zaplatím vše - tedy celou částku, kterou vidím aktuálně ke splacení úvěru vč. úroků. Což mi přijde jako nesolidní návrh. Je tedy možné se odkazovat na zákon a chtít využít možnosti splacení 25% částky zapůjčených peněz (410 000 Kč) bez pokuty, bez dodatečných nákladů ze strany banky, atp.? Nebo to možné není díky danému dodatku ohledně fixace úrokové sazby z roku 2019? V dodatku nemám přesně specifikováno to, že uvažuji o částečném doplacení, či plném doplacení. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, prosím o informaci k partnerské hypotéce. Vlastním pozemek a jsem zatížen hypotékou na byt (podotýkám hypotéka není velká, cca 35% hodnoty bytu). Nicméně jsme se s partnerkou rozhodli, že bychom na pozemku postavili dům. Můj dotaz spočívá v tom, pokud bychom měli společnou hypotéku a já bych bance ručil pozemkem a bytem, u nichž jsem veden jako vlastník (byt je sice zatížen hypotékou, ale byt bych pronajal, hypotéka by byla pokryta a zbylé finanční prostředky z pronájmu by sloužily na pokrytí společné hypotéky na dům), jakým způsobem určit ideální podíl každého z nás na vlastnictví domu? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, plánuji koupi domu, jehož cena je 6 500 000 Kč. Na toto bych potřebovala půjčku (hypotéku) 5 000 000 Kč. Tu by poté zvládla splatit během 1 roku, po prodeji stávajícího domu. Je pro tyto případy nějaký vhodný bankovní produkt, popřípadě jak nejvýhodněji toto zrealizovat? Děkuji
Pěkný den, prosím o informaci ve Vaší Hypoteční poradně. Rodiče manžela darovali za života svoji nemovitost, polovinu RD vlastníme s manželem (SJM) a druhou polovinu vlastní sestra. Tato je ochotná nám ji odprodat. Můžeme v bance na vypořádání mezi sourozenci a opravu domu poptávat hypoteční úvěr? V domě nikdo nežije, je potřeba zde zřídit trvalé bydliště. Je vyšší věk problém při skóringu (55 let)? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, měl bych dotaz k ručení a insolvenci. Manželka dělá ručitele otci a my jsme v insolvenčním řízení. A jeho hypotéka se přihlásila k nám do insolvence. Je možnost z toho nějak manželku vyjmout nebo nahradit někým jiným? A co se bude dít po insolvenci? Bude ručit dál nebo ji smažou z ručení? Děkuji a s pozdravem.
Dobrý den, s partnerem jsme si vzali hypotéku na pozemek v roce 2018, kterou jsme hned začali splácet. Později jsme si vzali hypotéku na stavbu baráčku, hotová hrubá stavba. Za obojí jsme ručili bytem mojí mámy. Tyto 2 hypotéky jsem před 4 měsíci konsolidovala a od té doby platíme řádnou splátku. Stále ručíme bytem než se to zhodnotí a mámu budeme moc vyvázat. Na všech dokumentech je moje jméno, vše jsem zařizovala, papírování ohledně banky, stavební povolení, stavbu do teď..Částka je na 6 mil. Kč na hypotéku, kde jsme psáni 50:50. Můžete mi poradit? Jak se to řeší při vyplácení? V jakém poměru bych já vyplácela? Případně jestli jde jen poloviční část vyplatit? Jak se to počítá? Děkuji
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.