Pokračování dotazu č. 4715: Asi jsem špatně minule položila dotaz. Asi jste nikdy nebyl léčen v Psychiatrické nemocnici, takže nevíte jak to tam chodí, na uzavřeném oddělení vás nepustím nikam bez dozoru ošetřovatele, nesmíte nic podepisovat, aby vám to neuškodilo, co podepíšete pod vlivem prášků je anulováno. Musela jsem bratranci svěřit knížku i klíče od mého bytu, protože mně slíbil, že mi byt vystěhuje. On si přivedl advokátku bez schválení primáře a sepsali se mnou Generální plnou moc. To znamená, že se učinil mým zmocněncem ve všem. Ačkoliv jsem nebyla zbavena svéprávnosti. Na knížce byla ještě disponující osoba, která jim nebyla upozorněna ani se jí nesnažil vyhledat. Ale již si s tím nelamte hlavu. ČSOB mi napsala dopis, že by musil mít ještě plnou moc od disponenta, omluvili se mi za chybu, že mu peníze vydali a sdělili mi, ať vše nahlásím Policii ČR, jako trestné oznámení zpronevěry a bezdůvodného obohacení, protože mne dosud nepředložil nějaké účty, na co peníze potřeboval, zřejmě je ani nemá. Poučení: Už nemohu věřit ani svému bratranci i přesto, že je velmi solventní, pronajímá 2 byty v Praze vlastní chalupu a dělal starostu v obci kde bydlí. Nepředpokládala jsem, že by mne ještě chtěl připravit o 35 000 Kč. Asi se takové věci stávají. Byla jsem moc důvěřivá. Ale již jsme podali k soudu žalobu v této věci. Děkuji za odpověď a příště bude můj dotaz přesnější.
Dobry den, poslal jsem zasilku do zahranici s tim, ze zakaznik mi po potrvzeni o preprave posle penize na muj ucet, nicmene platbu posila pres Triodos Bank. Ta me kontaktovala, ze chce poplatek za mezinarodni prevod, dale za opetovne zadani platby na ucet a nyni me zada o jine cislo uctu, protoze ma problemy s dokoncenim prevodu. Poplatky chtela provest prostrednictvim Moneygramu na cizi jmeno do Nigerie I kdyz jsem banku informoval ze IBAN a SWIFT kod jsou v poradku, tak ted po mne chce jine cislo uctu, kde jak predpokladam bude vyzadovat dalsi poplatky za dokonceni transakce (ktera jak predpokladam nikdy dokoncena nebude). Prosim informaci, na koho bych se mohl s touto zalezitosti obratit. Dekuji
Dobrý den, řeším s přítelem nepříjemnou situaci. S bývalou manželkou měl účet u Cetelem, kde měli kartu, se kterou mohli platit a pak spláceli. Momentálně už přes čtyři roky jsou rozvedení, karty se zničily, ale účet zůstal, jen si přítel změnil údaje k přihlášený. Kartu jsme nevyužili, ale teď jsme se dozvěděli, že je na ní dluh 13 000 Kč a že se vybíralo postupně od začátku roku 2018. Tak zjišťoval kde je chyba a bylo mu sděleno, že si jeho bývalá (vzhledem k tomu že zná jeho RČ a všechny osobní údaje) předělala hesla a zadala své telefonní číslo na sebe a vesele kartu využívá aniž by o tom dala vědět. Když se přítel s ní snažil domluvit, poslala ho slušně řečeno někam, a teď už přišla z banky SMS, že půjčené peníze nesplácí, ale samozřejmě je chtějí po přítelovi. V bance mu řekli, ať to nahlásí na PČR, že jde o podvod z její strany a zneužití osobních údajů. Je to pravda? Může se takto bránit a co jí hrozí? Děkuji
Pokračování dotazu č. 4765: Dobrý den, velmi děkuji za odpověď, jen by mě ještě zajímalo, jak se peněžní ústav poté co bych ho případně zažaloval může zachovat a jaký by byl případně jeho postih. Dočetl jsem se, že nyní je tento případ již ve fázi věřitel – ručitel. Případnou záležitost by tak mohl řešit pouze se mnou a člověkem, který smlouvu zprostředkoval? Já totiž vidím vinu v tomto případě u dlužníka co podvedl i peněžního ústavu za naprosto rovnocennou. I oni přispívají stejnou měrou k těmto podvodům, pokud si ručitele dostatečně neprověří a vznikají tím velké problémy. To jim to zákon takto umožňuje? Za případnou odpověď děkuji a více se již dotazovat nebudu.
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda ručitel (pokud závazek vznikne zneužitím identity) je povinen tento závazek hradit. Zdá se mi v dnešní době neuvěřitelné, že banky nebo úvěrové společnosti půjčují jakékoliv peníze tímto způsobem na opsané nebo ofocené doklady spolu s falšovaným podpisem, aniž by o tom byl ručitel obeznámen nebo nevyžadovaly min. ověřený podpis. Podle mě je minimálně spoluvina i na straně banky či úvěrové společnosti. Děkuji za případnou odpověď.
Dobrý den, mám dotaz, týkající se obchodu. Prodávám zboží, kupující odsouhlasil částku a podle všeho ji deponoval v bance (Bank Austria), která mi dle instrukcí přepošle na můj účet, jakmile bance zašlu scan podacího lístku o odeslání zboží kupujícímu. Chtěl jsem se zeptat - je něco takového možné? Děkuji za odpověď.
Svěřila jsem bratranci svoji Poštovní vkladní knížku na moje jméno a rodné číslo. On mi tuto knížku vybral a zrušil. Nyní tvrdí, že jsem mu dala plnou moc a že mi peníze nevrátí. Psala jsem do spořitelny ERA, kde mne potvrdili, že tak stalo a že měl ověřenou moji plnou moc. V té době jsem byla hospitalizována v nemocnici a nemohla jsem ani nikam dojít na matriku. Ráda bych viděla tu svoji plnou moc a svůj podpis. Mám pocit, že se dopustil podvodu. Mohou mi toto poslat z Poštovní spořitelny k ověření, které předložím na policii ČR?
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.