Dobry den, babicka darovala byt svemu synovi pred 6 lety, mému otci, nastesi v nem muze dozit. Stejne tak mu darovala sumu penez, ale ponechala si dispozicni právo. 5 tydnu pred smrti otec 1/2 bytu napsal na svoji manzelku. Sve nemovitosti take prepsal, daroval je dceri nove manzelky. Obe zeny na nej mely vliv, sdileli domacnost v jeho nemoci. Babicka by ten darovany byt ovsem radeji videla v rukou svych vnucek. Je mozne nejak zpochybnit prepsani bytu a vratit ho do rukou babicky? Zminenou sumu penez jen par dni pred smrti meho otce babicka prevedla zpet na svuj ucet a ted se bojí, ze ji nova manzelka za to muze napadnout a chtit je zahrnout do dedictvi po otci. Kdo bude dedicem movitych veci po babicinne smrti? Deti ani manzela nema, pouze vnucky a povedenou snachu.
Dobrý den, sousedka nám nabízí směnu pozemků. Je jejich vlastníkem, ale je na to hypotéku, kterou platí náš synovec a ani tam nebydlí. A na jednom pozemku je smlouva se sousedem, kde povede vodovodní řád a to chce směnit. Plánek od geodeta ale opět není tak jak jsme to chtěli. Sousedka nerespektuje naše rozhodnutí a dělá si po svém. Co potřebuje synovec udělat, aby mu banka nedala pokutu nebo něco víc? A jestli to tak vůbec jde? Děkuji i za odpověď.
Dobrý den, manželé získali darem rodinný dům do SJM a v domě nebydlí. Mají ještě byt, kde oba bydlí. Nyní se rozvádějí a byt zůstane po rozvodu manželovi a rodinný dům zůstane manželce - je manžel nebo manželka povinen zaplatit daň z příjmu fyzických osob?
Dobrý den, chci se zeptat, před půl rokem jsme s bývalým manželem darovali synovi dům s tím, že on si vezme úvěr a vyplatí naší hypotéku. Syn tak učinil. Mně teď nastaly finanční problémy a tak jsem zažádala o insolvenci. Ale in. správce mi teď tvrdí, že mohou synovi dům vzít i přesto, že já s domem nemám nic společného, už je syna. Co mám dělat? Děkuji
Dobrý den, vlastním pozemek s chatou. Chci přivést k chatě obecní vodovod a kanalizaci. Jediná a nejbližší možnost je přivést tyto inženýrské sítě přes pozemek souseda, který na tento pozemek splácí hypotéku - pozemek tedy patří bance? V nejbližší době zde začne stavět obytný dům, takže bude také budovat přípojku na vodu a kanalizaci z obecního vodovodu a kanalizace. Dle sdělení souseda nelze realizovat přívod vody k našemu pozemku přes jeho parcelu, neboť by se jednalo o věcné břemeno, což nelze. Je to tak?
Dobrý den, ráda bych se zeptala, co je třeba doložit a jak bude postupovat banka v případě, že potřebujeme souhlas banky s přístavbou pro ohlášení stavby na stavebním úřadě. K rodinnému domku, na který máme z vice než třetiny hypotéku splacenou a chceme přistavět jednu místnost (jedná se o samostatnou přízemní přiléhající místnost bez zásahu do RD o velikosti asi 25m2 na vlastních základech a se střechou nezávislou na střeše RD). Děkuji za odpověď.
Dobrý den, řeším možná problém. Mám vedený trvalý pobyt někde, kde současně bydlím. Ale budu se stěhovat do pronájmu někam kde majitel nemovitosti nechce aby si nájemci zřizovali trvalý pobyt. Musím si tedy nechat trvalý pobyt tam kde současně teď bydlím. Myslíte že by to neměl být problém? Může mne někdo za to například pokutovat?
Dobrý den, mám zájem o koupi nemovitosti - rodinného domu s pozemkem. Tento souhrn nemovitostí vlastní dvě sestry, které na tuto nemovitost mají hypotéku. Dále banka bývalého přítele má věcné břemeno na souhrn nemovitostí, protože tam investoval do domu. V rámci prodeje by mělo dojít k rozdělení jednoho z pozemků, kde by měla část pozemku a stavba bez popisného čísla zůstat ve vlastnictví bývalého přílete. Je správně postupovat s dělením pozemku v rámci koupě nemovitosti nebo měl být pozemek rozdělen již před prodejem? S jakým rizikem vstupuji do koupě této nemovitosti, na co si mám dát pozor? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, prosím o vyjádření k mému dotazu. Jsem student – vysokoškolák, bez pracovního poměru. Bydlím na koleji a svůj menší byt pronajímám. Po odečtení nákladů s bytem souvisejících, mě zbývá cca 8 tis. Kč, z nichž hradím kolej, stravování, dopravu atd. Nevěděl jsem, že i příjmy z pronájmu podléhají zdanění. Připravil jsem si proto dodatečné daňové přiznání a věc chci dát do pořádku. Můj první dotaz zní: Proč nemohu uplatnit paušál na dopravu ve výši 4 tis. Kč, nebo jeho část za cesty, které občas vykonávám v souvislosti s pronájmem bytu? Nemám jako studující vlastní vozidlo, proto si na tyto účely os. automobil za úplatu (benzin) půjčuji, nebo cestuji veřejnou dopravou ( náklad jako náklad). Otec na mne jako studujícího (do 26 let) pobírá ve svém zaměstnání příspěvky na dítě a zároveň uplatňuje daňovou slevu. Druhý můj dotaz zní, zda tato skutečnost nějak souvisí s tím, že mám malý příjem z pronájmu bytu, který poctivě zdaním. Předem děkuji za odpověď PS: náklady související s bytem uvádím v daňovém přiznání skutečné, paušál ve výši 30 % není výhodný.
Dobry den, prosim o radu. Moje neter zdedila po rodicich nemovitost. Problem ma v tom, ze jeji otec se po smrti prve manzelky ozenil a macecha zdedila jednu ctvrtinu domu. Neter tudiz vlastni tri ctvrtiny domu. Vse je zaneseno na katastru. Neter se ale nemuze ke svemu dedictvi dostat, jelikoz macecha na dome vymenila zamky a odmita jakoukoli dohodu a take ji nepusti do domu. Poradite co s tim? Kam se obratit o pomoc? Dekuji
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.