Dobrý den, když budeme mít s partnerem předmanželskou smlouvu, oddělené jmění, zajímalo by mě následující. Mam koupený byt (před svatbou), hypotéku mám na 30 let. S partnerem chceme byt rekonstruovat z jeho finančních prostředků, které má našetřené. Jak se tohle řeší při rozvodu, když byt je můj, splácím si sama hypotéku, ale přítel mi byt zrekonstruuje třeba za 200 000 Kč? Děkuji
Dobrý den, chceme stavět s manželem dům vedle sousedů. Chtěli bychom odkoupit malou část pozemku od souseda (abychom se mohli připojit na odpady) a vést to tím pádem přes jeho pozemek. Soused s tím nemá problém. Problém je v tom, že celý dům i pozemek jsou v zástavě u banky (synovi ručí na byt). Jak máme nyní postupovat? Jde se nějak dohodnout s bankou o odkupu části pozemku? Nebo musíme čekat až syn sousedův dům i s pozemkem vyváže ze zástavy? Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den, v okolí mého bydliště developer zahájil výstavbu garážového domu. Garáže budou na prodej ve formě podílového spoluvlastnictví, nebo ve společenství vlastníků jednotek. Druh vlastnictví bude znám v konečné smlouvě. Ve smlouvě budoucí jsou však zatím tyto dvě neurčené varianty. Pokud by nastala ta "horší" varianta, což je podílové spoluvlastnictví. Zajímá mne, pokud bych případně v budoucnu prodával byt a k němu bych přiřadil garáž, aby cena bytu šla nahoru, musel bych nejprve nabídnout svůj podíl (garáž) ostatním spoluvlastníkům? Garáž a byt nejsou v jednom domě. Garáž je oddělena od domu zhruba 300 m. Pokud bych chtěl garáž v podílovém spoluvlastnictví dát do zástavy, potřebuji souhlas všech podílových vlastníků? Pokud někdo z podílových vlastníků, má dluhy a exekuci, promítne se exekuce do podílů ostatních vlastníků tak, že vlastníci mohou přijít o garáže, ačkoliv jsou v tom naprosto nevinně? Děkuji
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co tohle přesně znamená. Co tím myslí? Že má dlužník nemovité věci vyklidit a předat dražiteli?
Navrhovatel dražby upozorňuje účastníky dražby, že nemůže dlužníky či třetí osoby užívající předmět dražby proti jejich vůli vystěhovat. Podle § 285 odst. 2 insolvenčního zákona je Dlužník po zpeněžení nemovitých věcí povinen nemovité věci vyklidit a předat vydražiteli.
Děkuji za odpověď
Dobrý den, měla bych dotaz. Mám schválenou insolvenci a chtěli bychom se s přítelem sestěhovat. Našla jsem nabídku na koupení bytu, kdy se to zaplatí formou splátek nájmu. Teď by mě zajímalo, když bychom to vzali a smlouva by byla na mne, není to porušení insolvence? (přítel chce, aby ta smlouva byla na mě, kdybychom se někdy náhodou rozešli.) Nebere se to jako půjčka? Chci mít jistotu, že se to smí. Nerada bych přišla o insolvenci. Mám problém sehnat bydlení kvůli insolvenci a kdyby tohle nebyl důvod k zrušení, využila bych to. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Dobrý den, před nedávnem jsem vám pokládal dotaz ohledně toho, kolik prostředků je potřeba mít naspořeno pro získání hypotéky. Moc děkuji za Vaši radu! Odpověděli jste mi, že pokud člověk nakupuje rozumně (za tržní průměr), tak není problém získat hypotéku na 80 % (minus poplatek RK). Jenomže zorientovat se v tom, co je tržní cena, mi přijde skoro nemožné. Rád bych koupil třípokojový byt v Brně. Na inzertních serverech začínají ceny od 70 tisíc/m2 (to jsou byty, které vyžadují kompletní rekonstrukci), obyvatelné byty od 80 tisíc/m2. A pak je potřeba počítat s tím, že kvůli více zájemcům se ta cena nejspíš ještě o 10 % navýší. Je to pro mě trochu záhada, protože jsem objevil web Atlas cen, kde se na konci minulého roku u podobně velkých bytů zobrazují ceny kolem 55–65 tisíc/m2. Nevím, jak si mám ten rozdíl vysvětlit. Rostou tak rychle ceny, nebo jsou ty údaje tak nespolehlivé? Z toho, jak ty inzeráty rychle mizí, bych usuzoval, že současná tržní cena třípokojových bytů v okrajových čtvrtích je kolem 75 tisíc/m2 (byty k rekonstrukci), resp. 90 tisíc/m2 (obyvatelné byty). Myslíte, že to odhadci bank vidí podobně, tzn. že bych v takových případech dostal 80% hypotéku? Moc děkuji za radu!
Pokračování dotazu č. 13641: Dobrý den, píšete: "osoba uplatňující výdajový paušál za automobil pro pronájem nemovitostí musí být vlastníkem vozidla (nemůže mít auto přenechané bezúplatně od jiného člena rodiny)." Toto platí i v případě, že je osobní automobil součástí SJM? V TP jsem napsaný já, manželka jej také používá m.j. pro potřeby pronájmu. Tzn. že si nemůže do nákladů dát paušál 4 000 Kč/měs? Vlastníky automobilu jsme oba kvůli SJM.
Dobrý den, jsem většinový spoluvlastník nemovitosti. Nový spoluvlastník nepřispívá na údržbu nemovitosti, vše si hradím sama a pečuji o nemovitost. V rámci vypořádání spoluvlastnického podílu (jelikož se nemůžeme dohodnou jak s nemovitostí naložit) mi hrozí v rámci zrušení spoluvlastnického podílu prodej celé nemovitosti. Chtěla bych požádat soud o odložení Zrušení spoluvlastnictví o dva roky. Chtěla bych v domečku dožít. Na domě mám prozatím bankovní zástavu, do dvou let dojde ke splaceni a zrušení bankovní zástavy. Chtěla bych požádat někoho z rodiny, aby si vzal půjčku a opět můj podíl byl použit jako zástava bance. Tim bych podíl nového vlastníka vyplatila. Prosím o radu, jak mám postupovat. Zda by návrh na odložení zrušení spol. podílu oddálil prodej domu. Protože pokud by došlo k dražbě vydražené nemovitosti, financi by šly zástavnímu věřiteli a já bych neměla na pořízení nového bydlení finanční prostředky. Zda je možné nařídit v tomto případě dražbu, když na podílech vázne bankovní zástava. Předem děkuji za radu.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.