Dobrý den, bydlím v domě SVJ. Máme předsedu, který dělá i účetnictví. Máme transparentní účet. Vzhledem k tomu, že nemám důvěru k panu účetnímu, kontroluji často účet. Na transparentním účtě ale došlo ke změnám. Vždy byla označena platba pověřený vlastník a odměna. Najednou se na účtě zpětně objevilo i jméno manželky pověřeného vlastníka, která není ani pověřený vlastník ani předseda. Nikdy jí nikdo nezvolil. Z účtu zmizelo již 300 000 Kč na neznámý účel. Došlo k nabourání do stránek a změně informací dle § 230. Banku Raiffeisenbank jsem o této změně informovala a předala listinné materiály ohledně změn a zažádala jsem o zablokování účtu. Pracovnice banky mi nesdělila, jakou dobu má banka na zablokování účtu. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, spoluvlastníme dům s bytovými jednotkami. Několik let jsme platili 500 Kč měsíčně na tzv. "fond oprav". Paní sousedka, která to měla na starosti, peníze vybírala a dávala na vkladní knížku, která kdysi dávno byla založena na jméno jejího manžela a další problémovou sousedku, která už dávno v domě nežila a nic neplatila. Mám dojem, že v roce 2017 byly všechny vklady zablokovány a zabaveny k zaplacení exekucí problémové sousedky. Ale ona na ni nevložila ani korunu. Můžeme podložit knihou, kde se zapisovalo kdo a kolik platil s porovnáním s daty na vkladní knížku. Je možné se dovolat k vrácením přes exekutora? Soudně? S problémovou sousedkou není možné komunikovat, už není ani spoluvlastníkem, podíl vlastní pouze její přítel. Prosím o pomoc, přišli jsme takto o 75 000 Kč, za které jsme mohli aspoň něco opravit v domě, který je v hrozném stavu. Předem děkuji!
Dobrý den, před necelými 5 lety jsem prodával nuceně mou nemovitost se ZP nebankovnímu subjektu. Prodej zastřešovala advokátka za úplatu, kterou určil kupující. Kupujícím byla právnická osoba, která zanedlouho nemovitost dále prodala. Plnění vyplývající z KS nebylo dodrženo a cca 1/4 plnění šla úplně jinde než bylo v KS. Advokátka mi sdělila, že plnění bylo jak je v KS a že ji vlastně zdržuji. V době prodeje jsem byl ve velmi složité osobní situaci, jak zdravotní, tak pracovní. Celkové skutečné vyúčtování jsem nezískal ani od advokátky ani od kupujícího. Podstatou toho bylo ilegální platba nebankovnímu subjektu (občan) ve výši 270.000 CZK, dále realitnímu makléři 50.000 CZK, který vůbec v KS nefiguruje atd. Já jsem nedostal z prodeje jedinou korunu. Můj názor je, že jednání advokátky je uvedení v omyl ve spolupráci s kupujícím. Můj dotaz je: Má to charakter uvedení v omyl? Jaká je promlčecí doba takového jednání? Co mám udělat na svou dodatečnou obranu a získání satisfakce občanské či i finanční? Děkuji.
Dobrý den, jak vyplnit daňové přiznání v případě zisku z prodeje nemovitosti, kdy smlouva o koupi, prodeji a hypoteční smlouva je na dva lidi-čili zisk náleží každému ve výši jedné poloviny. Každý podává své daňové přiznání. Máme tedy do každého daňového přiznání přiznat každý svou polovinu a zároveň polovinu všech odčitatelných položek? Děkuji
Dobrý den, před dvěma lety jsme si koupili starý RD na hypotéku, který bychom teď rádi zrekonstruovali a nadstavili. Původně jsme vše chtěli řešit hypotékou u stejné banky, nakonec ale zafinancujeme rekonstrukci a nadstavbu vlastními prostředky. Můj dotaz zni - potřebuji povolení banky, která má zástavní právo? Rekonstrukcí a nadstavbou se dle odhadce zvýší hodnota domu z nynějších 3 mil na necelých 10 mil Kč. Děkuji, S pozdravem Jakub
Dobrý den, vlastním družstevní podíl na bytě 2+1. S manželem se budeme na jaře stěhovat do rodinného domku k babičce a já bych tento podíl chtěla prodat. Můžu se zeptat, jak dlouho dopředu dát vědět realitce, či kolik si realitka vezme z částky? A pokud prodám byt realitce, platím v něm i nadále nájem, než byt prodá někomu jinému, nebo už je pak vše na realitce? Ještě jsem se takto nestěhovala, a mám z toho celkem obavy, aby vše proběhlo v pořádku. Můžete mi poradit? děkuji :)
Dobrý deň, mám dotaz ohľadne typu vlastníctva v kúpnej zmluve. Vzali sme sa s manželom na Slovensku. Banka pri zariaďovaní hypotéky nepozadovala od nás zriadenie prechodného pobytu (stačili doklady o príjme a nájomná zmluva). Otázkou je chceme kupovat nemovitost v ČR. Aký typ vlastníctva máme požiť v kúpnej zmluve? Ďakujem za odpoveď. Názory právnikov sa líšia.
Rodiče koupí 2/3 nemovitosti a syn se snachou 1/3 nemovitosti na hypotéku. Otázka: 1) Zástavní právo smluvní v katastru nemovitostí bude na 1/3 nemovitosti nebo na celou nemovitost? 2) V případě zástavy celé nemovitostí: potřebují vlastníci 1/3 souhlas se zástavním právem od spoluvlastníků 2/3? 3) V případě zástavního práva na 1/3 nemovitosti, za jaký úrok dostanou hypotéku? Děkuji za odpovědi.
Vážení přátelé, obracíme se na Vás s následujícím dotazem: a) Naše AK je správcem domu v Praze 7, který má 4 spoluvlastníky – fyzické osoby, b) Dřívějšími spoluvlastníky byl v minulosti založen účet u banky, na který nájemci bytů a nebytů hradí nájemné. Tento účet založil jeden ze spoluvlastníků, další 2 spoluvlastníci jsou osoby, které jsou oprávněné s tímto účtem disponovat. c) Mezi těmito spoluvlastníky nyní panuje obava, jaká situace nastane v případě, že zemře osoba, která účet zakládala. V tomto případě by byl účet na delší dobu z důvodu dědického řízení zablokován. d) Představa spoluvlastníků je taková, aby účet byl veden tzv. na dům-nemovitost, s účtem mohla disponovat pouze jedna osoba (např. naše AK jako správce nemovitosti) a nemohlo dojít např. k nečinnosti účtu v případě dědického řízení. Prosíme Vás proto o sdělení, zda současná právní úprava a statut banky umožňuje takové řešení.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.