Dědictví na více účtech, Běžný účet

24.4.2024 Běžný účet

Vážení, jsem bratr zemřelého. V závěti bratr určil 5 dědiců včetně mne (kromě mne jsou další právnické osoby), kteří dědí stejným dílem. Bratr měl účty u různých bank. Jak by mělo znít usnesení notáře, abychom např. nemuseli všichni společně obejít všechny banky, kde měl bratr účet? Je možné, aby v usnesení bylo: dědic xy, banka ta a ta, konkrétní částka? Tj. aby dědic xy přišel s usnesením a banka mu vyplatila konkrétní částku? Existuje jednoduché řešení? Děkuji!

Dobrý den,

vše je na domluvě mezi dědici. Můžete dělit zůstatek na každém účtu na 5 dílů (pak by musel každý dědic obejít všechny banky) nebo se můžete domluvit, že první dědic bude dědit zůstatek na účtu č. 1, druhý dědic zůstatek na účtu č.2 atd. (pak by každý dědic obcházel jen 1-2 banky, ale je to složitější počítání a zůstatek na účtu k datu výplaty dědictví nemusí sedět s částkou v notářském rozhodnutí). Taktéž je možné se domluvit, že všechno zdědí 1 dědic, který ostatní vyplatí. Zvažte fungující či nefungující vztahy mezi dědici a možná rizika (úmrtí dědice během dědického řízení, pád do exekuce/insolvence atd.).