Banky.cz Články Hypotéka Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

19.2.2018 Hypotéka

Přemýšlíte o koupi nebo výstavbě nemovitosti na hypotéku? Obrňte se trpělivostí a připravte se na malou „papírovací válku“. Které dokumenty po Vás bude banka požadovat?

REKLAMA

Kontrola totožnosti a doložení příjmů

Banka musí nejprve ověřit Vaši totožnost dle občanského průkazu. Dále s hypotečním specialistou podepíšete žádost o hypotéku a souhlas se zpracováním osobních údajů. Následně Vás banka prověří v registrech dlužníků (BRKI, NRKI, Solus). Je-li vše v pořádku, banka Vám vydá podklady pro vyplnění Vašich příjmů. Zaměstnanci obdrží formulář, který jim vyplní mzdová účtárna zaměstnavatele. Občas si banka vyžádá i výpis z běžného účtu za posledních 3-6 měsíců.

Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!

Po OSVČ banka požaduje výrazně více dokumentů:

Nejlepší hypotéka online

  • Výpis ze živnostenského úřadu
  • Ověřená kopii daňového přiznání za posledních 24 měsíců
  • Potvrzení o bezdlužností na sociálním a zdravotním pojištění
  • Potvrzení o zaplacení daně

Kupní smlouva nebo stavební povolení

loan-approved.jpg

Při koupi nemovitosti banka požaduje předložení kupní smlouvy (nebo smlouvy o smlouvě budoucí) a aktuální výpis z LV (katastr nemovitostí).

Nejlepší hypotéka online

U výstavby banka požaduje výrazně více dokumentů:

  • Stavební povolení
  • Projektová dokumentace
  • Rozpočet na stavbu nebo smlouvy s dodavateli stavebních prací
REKLAMA

ANKETA k článku Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

Jsem:

Počet odpovědí: 238

KOMENTÁŘE k článku Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

Přidejte nový komentář

doklady k hypotéce, Komentoval(a): Miloslav Fiala

17.3.2018 12:56:00
Dobrý den chtěl bych se zeptat zda je možné že od prodávající manžel aniž by byl majitel musí komerční bance dokládat občanský průkaz.Předem děkuji Fiala

jak dál s hypotekou, Komentoval(a): Tran Huy Cao

22.6.2018 04:37:15
Dobrý den. Získal jsem hypoteku podepsal na tom základě kupní smlouvu, předal se vším potřebným na evidenci nemovitostí, předal advokátní úschově svou finanční spoluúčast to vše již před 4 měsíci. Ale nedocílil jsem pojištění objektu, který je ve 4 povodňové zoně a v celé zemi není pojišťovna, která riziko záplav pojistí. nesplnil jsem jednu z podmínek hypouvěru. Co mohu udělat dál _ mám stále čekat, jak mi radí advokát? Hrozí mi nějaké sankce? Mám sám zrušit, či čekat až zruší banka ? Může mi banka nabídnout nějaké řešení ? Děkuji Huy

Re: Nesplnění podmínek hypotéčního úvěru, Komentoval(a): Petr Jermář

22.6.2018 10:13:09
Dobrý den, při nesplnění podmínek hypotéčního úvěru Vám banka může smlouvu o úvěru zrušit. Určitě doporučuji pasivně nečekat, ale aktivně kontaktovat banku a pokusit se najít řešení přijatelné pro obě strany. Můžete bance nabídnout do zástavy jinou nemovitost o stejné nebo vyšší hodnotě. Nemovitostí ve 4. povodňové zóně ručit nelze (je nepojistitelná).

Co banka muze vyzadovat pro vyrizeni hypoteky?, Komentoval(a): Donald

14.12.2018 16:35:23
Dobry den,

chtel jsem se zeptat jestli je legitimne aby banka po mne vyzadovala nasledujici doklady pro vyrizeni hypoteky: (dale je text emailu od banky)

Podklady ke schválení úvěru:

- čestné prohlášení s úředně ověřeným podpisem o rodinném stavu klienta (formulář zasílám v příloze)

- výpis z BRKI/NRKI

- originál potvrzení o příjmu s podpisem klienta

- 6 výpisů z účtu s došlou mzdou (ty které máte do doby výpovědi účtu od ČSOB)

- DP za rok 2017 s potvrzením o podání na finanční úřad a s dokladem o zaplacení/vrácení daně nebo v případě, že aktivně nepodniká a nepodává DP, potvrzení od zaměstnavatele, že provedl za klienta roční zúčtování daně

- kopii smlouvy o hypotečním úvěru z ČSOB

- zástavní smlouvu k úvěru od ČSOB

- aktuální výpis úvěru/vyčíslení

Dekuji za poradeni

S pozdravem

Donald

Dokument, Komentoval(a): Věra Ráčková

14.1.2019 09:19:12
Dobrý den, kde najdu dokument - Prohlášení poddlužníka potvrzeném pojišťovnou?
Děkuji Ráčková

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Úrokové sazby klesají pomaleji, naopak poptávka po hypotékách zrychlí

15.5.2024 Hypotéka

Česká národní banka (ČNB) potřetí v řadě snížila úrokové sazby, tentokrát o 0,5 procentního bodu. Hlavní sazba ČNB tak klesla na 5,25 %, nejníže od května 2022. Guvernér Aleš Michl ale zároveň varuje, že další snižování bude probíhat opatrněji. Proč? A co to znamená pro spoření nebo hypotéky a pro vývoj cen nemovitostí?

Je možné získat hypotéku, když máte smlouvu na dobu určitou?

8.5.2024 Hypotéka

Hypotéka je pro velké procento Čechů jedinou cestou, jak dosáhnout na vlastní bydlení. Podle statistik z roku 2024 aktuálně splácí hypotéku každý třetí Čech a o sjednání hypotéky uvažuje zhruba dalších 13 % populace. Ideální je, pokud má žadatel o hypotéku smlouvu na dobu neurčitou. V některých případech je však možné získat hypotéku i s pracovní smlouvou na dobu určitou. Jak na hypotéku dosáhnout?

Bydlení pro mladé: Jak na něj dosáhnout?

3.5.2024 Hypotéka

Bydlení je dnes pro mladé sice dosažitelné, ale s komplikacemi. Beznadějná však touha po vlastním bydlení není, ani v mladém věku. Pojďme se podívat, jak na bydlení dosáhnout s využitím hypotéky nebo jejích alternativ. Zastavíme se u dotací na vlastní bydlení a u zvýhodněných úvěrů pro žadatele mladšího věku. Ukážeme nejčastější problémy při pořizování prvního bydlení na co si dát pozor.

ČNB opět snižuje úrokové sazby

3.5.2024 Hypotéka

Česká národní banka oznámila další snížení úrokových sazeb v řadě. Dvoutýdenní repo sazba (2t repo), která ovlivňuje úročení úvěrů i bankovních vkladů, klesla o 0,5 procentního bodu na 5,25 %. Stejně se snížila i diskontní sazba a sazba lombardní, s platností od 3. května 2024.


Vývoj úrokových sazeb hypoték

26.4.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena