Banky.cz Články Peníze Konec levné práce v Čechách?

Konec levné práce v Čechách?

25.9.2015 Peníze

Odborům se nelíbí stále přetrvávající disproporce mezi českou a německou průměrnou mzdou. Jistě, kdo by nechtěl brát více. Nejsou to však mnohdy právě samotní odboráři, kteří svými často nesmyslnými požadavky hází růstu mezd klacky pod nohy?

REKLAMA

V minulých dnech proběhl v Praze manifestační meeting svolaný ČMKOS. Pan Středula opět hlásal, jak jsou české mzdy malé, jak nás zaměstnavatelé vykořisťují a že je třeba tomu učinit přítrž. Nejlépe tím, že budou odbory požadovat každoroční růst mezd minimálně 5%. Pro pořádek je nutno zmínit, že tzv. odborové svazy, kterým se často dává v politických jednáních neadekvátně velký prostor, zastupují v ČR zhruba jen 300 000 lidí, což je 6% ekonomicky aktivního obyvatelstva (a 3% celé populace).

levná práce

Český člověk je pracovitý, vzdělaný, šikovný (umí improvizovat) a práce se rozhodně nebojí. Když někdo vyrazí do světa na zkušenou, dosáhne v zahraničí na dobře placenou práci nikterak nevybočující z průměru tamější populace. Proč jsou tedy české mzdy stále na úrovni pouhé jedné třetiny těch německých? Můžou za to skutečně dle odborů hamižní zaměstnavatelé, kteří se nechtějí o zisky podělit se svými zaměstnanci? Nebo jsou to mnohdy i samotné odbory, které (byť nevědomky) růstu mezd staví do cesty jednu překážku za druhou?  

Odbory proti efektivnější výrobě

Automatizace výroby nejen ve výrobě samotné, ale i v poskytování služeb. S nástupem moderních technologií nikdy nekončící proces. Stále je co zlepšovat a zjednodušovat. Ať už se jedná o těžkou výrobu nebo kancelářské služby, výsledkem zefektivňování práce vlivem implementace nových technologií je obvykle nižší potřeba pracovníků. To se odborům nelíbí a vždy bojují za udržení zaměstnanosti. Pak se ale západním mzdám nikdy nepřiblížíme. Rekordmanem je v tomto státní správa, kde dochází k velmi pozoruhodným jevům. Ještě včera tu bylo potřeba čtyř pracovníků s psacími stroji, ale dnes nám stačí jeden pracovník s počítačem. Propustil úřad ony tři nadbytečné pracovníky? Nikoliv. Sám jsem na úřadech viděl mnohokráte místnost, kde bylo násobně více trvale zaměstnaných úředníků než počítačů. Co tam v dnešní době kancelářští pracovníci bez počítače mohou tvořit za hodnoty je otázkou. Kdyby ovšem odbory ustoupily ze svého požadavku udržení zaměstnanosti a nechaly úřad ony tři nadbytečné pracovníky propustit, ten přeživší by mohl klidně pobírat trojnásobnou mzdu (tedy jako v Německu) a úřad by byl stále ještě jednu mzdu v plusu.

Odbory proti rušení neefektivní oborů

Těžba černého uhlí není v podmínkách střední Evropy rentabilní, protože nás cenou práce v tomto oboru válcuje Asie. Těžba hnědého uhlí je rentabilní jen do momentu započtení negativních externalit (dopady na zdraví a ekologii). I proto v obou oborech mzdy dlouhodobě nerostou a spíše klesají. Odbory přesto požadují zachování těžby, dřívější odchody do důchodu, státní záruky a další sociální výhody. Kromě toho, že je to nemorální a nespravedlivé (jiné obory s dopady na zdraví - hasiči, řidiči, dělníci a mnozí další – také nemají extra úlevy a také je těžké po padesátce dále pracovat v těžkém provozu, lozit s hadicí do hořících domů či trávit po třetím infarktu hodiny za volantem), tak odbory svými požadavky za zachování těžby, tedy zaměstnanosti v oboru, uměle prodlužují období svých nízkých mezd. Přechod do jiného oboru bude bolestivý, nikdo nemá rád změny. Ale čím dříve začnou dělat horníci něco rentabilního, tím dříve budou úspěšní ve svých nových oborech a tím dříve dosáhnou vyšší mzdy.      

Odbory milují byrokracii a vysoké daně

Běžný účet

Jsou to právě odbory a jejich předáci (Falbr, Štěch, Středula), kteří hájí politiku vysokých daní a velkého přerozdělování. Česko má jedno z nejvyšších daňových zatížení práce. Samotná daň z příjmu 15% vypadá ještě sympaticky (i když se vlastně jedná o 20%, když je to ze super-hrubé mzdy), ale sociální a zdravotní pojištění ve výší 45% (11% zaměstnanec a 34% zaměstnavatel) je už hrozivé. I po všemožných slevách na dani nám v peněžence ze super-hrubé mzdy končí méně než polovina. Kdyby si stát z našich mezd nebral polovinu, ale jen čtvrtinu, hned by naše čisté mzdy poskočily o 25% výše a zas bychom byli výrazně blíže úrovni západní mezd. To ale odbory nechtějí.

Není to samozřejmě jen o samotném zdanění práce, ale i o dalších daních – třeba spotřební daň z PHM, díky čemuž máme dražší naftu než v Německu. O co firma zaplatí více na této dani, o to méně opět zbude na mzdy. Jsou to i nesmyslné byrokratické úkony, které stát po firmách vyžaduje – o co více stojí firmy náklady na pracovníky, kteří v kanceláři svádějí boj s výkaznictvím vyžadovaným paragrafy, o to méně jde opět na mzdy pracovníků ve výrobě (tvořících skutečnou přidanou hodnotu). Toto vše odbory svou politikou podporují. Na zaměstnance pak ale firmám zbývá méně peněz.

Investice

chybějící investice

Za všechno ale samozřejmě nemůžou jen odbory. Velkou vinu na nízkých mzdách má i pod-investovanost infrastruktury. Když chybí dálnice, materiál putuje na cestách déle, tedy firma potřebuje více dopravních prostředků a řidičů. To, co za den na německých dálnicích odjede jeden šofér, tak po českých okreskách najezdí minimálně dva řidiči. Kdyby na to stačil jen jeden jako v Německu, mohl by mít dvojnásobnou mzdu. Český šofér je stejně pracovitý jako ten německý, ale jeho výkon omezuje pod-investovaná infrastruktura.  Stejně tak železnice. Německý mašinfíra jezdí v osobní dopravě 2x rychleji díky moderním koridorům a rychlovlakům oproti českému kolegovi, tedy stihne za stejně dlouhou směnu podat 2x vyšší přepravní výkon. Pracovitost opět stejná, limitem není český pracovník samotný. To samé v železniční nákladní dopravě a jiných oborech.

Služby versus výroba

Běžný účet bez poplatků

V ČR se stále více rozevírají nůžky mezi výrobou a službami. Služby jsou oproti výrobě západním mzdám blíže (zejména špičkoví analytici a programátoři ovládající jazyky), neboť ve své činnosti nejsou tolik limitované pod-investovanou infrastrukturou. Stačí počítač a rychlý internet a kdo hovoří anglicky, může dodávat služby celému světu a přitom sedět „na české samotě u lesa“. Dodávat službu do zahraničí za dvě třetiny tamějších cen znamená být velmi konkurenceschopný a stále dosahovat o třetinu vyšších mezd, než je český průměr v daném odvětví.

Rostoucí ekonomika

Je to paradox, ale s rostoucí ekonomikou nejdříve průměrná mzda klesá, a roste až se zpožděním. Dva faktory:

  • Nezaměstnanost: v době krize bývá vyšší nezaměstnanost. S růstem ekonomiky je větší poptávka po pracovních silách, které jsou ale levně k mání na pracovních úřadech. Teprve tehdy, až se vyčerpá zásoba pracovníků v každém oboru, až tehdy začne růst mzda.
  • Junior/senior: máme odborníka, kterému přibývá zakázek. V první fázi dostane k ruce juniorního asistenta, který pracuje za nižší mzdu, tedy průměr klesá. Teprve tehdy, až se junior zaučí a stane se z něj seniorní odborník, teprve tehdy poroste i jeho mzda (a poroste tedy i průměr).
REKLAMA

ANKETA k článku Konec levné práce v Čechách?

Za nižší mzdy oproti Západu můžou více:

Počet odpovědí: 415

KOMENTÁŘE k článku Konec levné práce v Čechách?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Fio banka spouští okamžité Europlatby

10.5.2024 Peníze

Fio banka se stává jednou z prvních českých bank, která se plně zapojila do systému okamžitých plateb v eurech (SEPA platby). Odesílání i přijímání těchto plateb je nyní zdarma.

[AKTUÁLNĚ] Důchod dosáhl nové výše

4.4.2024 Peníze

Průměrná výše důchodu dosáhla v roce 2023 na novou úroveň: 20 310 Kč. Mnoho krajů ČR se ovšem na tuto výši nedostane, a důchodci v regionech pobírají nižší částky. Situaci ohledně výše důchodů v krajích a počtu jejich příjemců v roce 2023 (a v porovnání s rokem 2018) ukázal Český statistický úřad na příkladu Kraje Jihomoravského. Právě tam průměrná výše důchodu zaostává dlouhodobě.

Procenta z nákupu zpět, výběr hotovosti na pokladně. Které banky nabízejí cashback/cash back a kolik na něm ušetříte?

21.4.2023 Peníze

Není cashback jako cash back. Možná jste se ještě nesetkali s žádným z těchto modelů. V obou případech jde o peníze, ale jednou v hotovosti, jednou na účet. Který z pojmů je který, jaké výhody přinese a u kterých bank ho můžete využít?

Inflace 2022: modelově 15,1 %. Jak se počítá a kolik byla v zahraničí? Jak se inflace promítne do důchodů?

3.3.2023 Peníze

V roce 2022 se inflace vyšplhala na 15,1 %, což nejvíce od 90. let. Vaše inflace ale mohla být ještě mnohem vyšší, případně nižší. ČSÚ totiž sleduje vývoj cen na modelovém spotřebním koši, nikoliv na konkrétních domácnostech. Jak se počítá inflace, jaký růst cen zaznamenali v zahraničí, jak se vyvíjely příjmy domácností v porovnání s inflací? Má smysl zakládat devizový účet, když koruna tolik „degraduje“? Jak se s inflací valorizují důchody a jak své úspory před inflací ochránit?

Podvodníci na internetu - čekejte je i tam, kde byste je nečekali!

15.2.2023 Peníze

Počty podvodů na internetu se rok od roku zvyšují, v posledních letech tempo růstu významně roste. Čím to je? Kde se podvody odehrávají nejčastěji a jaký mívají scénář? Jak poznat podvodníka včas? Které tři zásady vás před podvody ochrání a které praktiky seberou podvodníkům šanci nadále běžné lidi okrádat? V závěru článku najdete odkaz na unikátní test, kterým se přesvědčíte, zda byste podvodníkům naletěli, či je odhalili.

Z naší bankovní poradny

Jsem v insolvenci a nechal jsem kamaráda vzít si na mé jméno půjčky

21.5.2024 Půjčka

Dobry den, mesic pred skoncenim insolvence jsem se nechal od kamarada ukecat, s tim ze si bere pujcku a ze mu budu rucit, i prezto, ze jsem mu opakoval, ze jsem jeste v insolvenci rikal, ze to nevadi, ze je to jejich problem, kdyz si to neproveri, navic tvrdil, ze nam z toho vrati 50 000, ktere si ma manzelka pujcila na jeho podnikani a musela to vratit. Sli jsme na postu a kazdy podepsali a nechali overit jeden papir, druhy den prisel s tim, ze je to spatne a musime podepsat novy, tak jsme sli na postu znovu, potom za nejakym jeho kamaradem, ktery pry ty pujcky vyplaci, ze si ty papiry vyfoti a posle to investorovi, ten ze uvolni prostredky a do dvou dnu ma pujcku, celou dobu opakoval, ze se nemam niceho bat, ze na jare proda auto a z toho to zaplati, kamaradovi tedy ukazal smlouvy, ten si je vyfotil a odjeli jsme. Melo se jednat o castku 400 000 Kc, ale na druhem papiru bylo 250 000 Kc, vysvetlil mi to tak, ze to je pojistka pro pripad, ze on by nesplatil tech 400 000 Kc. Po dvou dnech mu volam, jestli dostal penize a on rikal, ze ne, ze investor ted nema prostredky, ceka az mu je vrati predchozi veritel, takhle me tahal za nos nekolik mesicu az dokud mi nezavolal ten jeho kamarad, ze nesplaci ty pujcky co "jsme si vzali", v tu chvili jsem dostal malem infarkt a kdyz jsem to rozdychal, rekl jsem mu, ze mi tvrdil, ze nic nedostal. Pozdeji jsem se dozvedel, ze si vzal pujcku na 400 000 Kc a 250 000 Kc a na obou je me jmeno, ale ja z toho nevidel ani korunu. Udajne 200 000 Kc vratil, ale se zbytkem ma problem a neustale posouva termin, pry kdyz to do zitra nevrati investor dluh preda rovnou exekutorovi. Co z toho pro me plyne? Co presne mi hrozi? Jake mam moznosti sebeobrany? Dekuji.

Dobrý den,

sám jste v insolvenci a podepíšete kamarádovi papíry na další půjčky? Je úplně jedno, jestli jste mu měl jen ručit nebo jestli byly půjčky na Vaše jméno. V insolvenci na sebe nesmíte brát další závazky, kterým byste nebyl schopen dostát. Tímto jste porušil pravidla insolvence, která by Vám mohl být zrušena. Navíc dlužíte dalších 650 000 Kč, které z nemajetného kamaráda pravděpodobně nikdy nedostanete. Nevím jaké papíry přesně jste kamarádovi podepsal, ale doporučuji vše nahlásit Policii ČR jako úvěrový podvod. Dokazování může být složité, pokud jste na dokumentech evidentně bez nátlaku a před pracovníkem pošty nechal ověřit své podpisy (za svým jednáním si musíte stát a nelze moc argumentovat "já tomu nerozumím, nevěděl jsem co podepisuji"). Taktéž si najměte dobrého právníka a s jeho pomocí se zkuste domoci zrušení úvěrové smlouvy (věřitel evidentně neověřil Vaši bonitu a tím porušil Zákon o spotřebitelském úvěru - toto ale platí jen v případě spotřebitelského úvěru, netýká se to osobních zápůjček). 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Vraťte mi prosím peníze, co mi ukradl podvodník

20.5.2024 Podvod

Dobrý den, společnost AIRALLY, konkrétně Dan Horák, manažer, mi převedl podvodem všechny mé vklady z Komerční banky do Revolut. Karta REVOLUT VISA 4165 9827 3213 4764, platnost 05/29 č. 105. Jednak Vás prosím o zablokování jakékoliv transakce v REVOLUT a budu vám neskutečně vděčná o vrácení všech mých peněz na účet do KB. Momentálně jsem celou záležitost řešila dnes s KB a zítra jsem nucena jít na Policii. Budu Vám neskutečně vděčná, když mi vyjdete vstříc a pomůžete mi k navrácení mých peněz. Účet u KB je nyní zablokovaný, tak mi můžete zaslat peníze do České spořitelny na účet. Děkuji Vám a věřím, že mi v této záležitosti pomůžete.

Dobrý den,

naše bezplatná finanční poradna nemá jak zablokovat peníze na účtu podvodníka. Ani banka Revolut by tak nemohla konat na základě Vaší žádosti. Podvod je třeba nahlásit Policii ČR, která může podniknout další kroky. Obvykle to ale bývá zbytečné. Podvodníci Vaše peníze ze svého účtu dávno vybrali. Účet byl pravděpodobně založen na bílého koně, tedy se ani nedozvíte identitu podvodníků. Důrazně doporučuji nekomunikovat s neznámými lidmi na internetu a nikomu nesvěřovat přístupové údaje ke svému účtu. Taktéž si do počítače ani mobilu neinstalujte neznámé cizí aplikace. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena