Co znamená přihlášení pohledávky do dědického řízení a jak souvisí s nevyplacením pojistného plnění?

Životní pojištění od expertů
2.7.2015 Pojištění

Dobrý den. Zemřela mi manželka a zůstal po ní dluh na základě spotřebitelského úvěru. Byl pojištěn pro případ úmrtí, přičemž. já jsem nebyl obmyšlenou osobou, tudíž se mnou pojišťovna nemůže komunikovat ohledně šetření o pojistné události. Vím pouze to, že šetření bylo skončeno a zároveň se instituce u které je dluh, přihlásila do dědického řízení a žádá, aby byla pohledávka zařazena do pasiv dědictví. Nevíte jaké jsou obecné postupy resp. znamená přihlášení pohledávky zároveň i to, že nárok na pojistné plnění nevznikl nebo to z toho nelze vyvozovat? Vím, že mi tuto informaci sdělí notář, ale trvá to už dlouhou dobu a já bych tu informaci potřeboval vědět co nejrychleji.

Dobrý den,

jako obmyšlená osoba se v pojištění úvěrů běžně uvádí banka, vůči které má klient dluh - to je v pořádku. Co v pořádku není je situace, kdy Vy coby vdovec se nedostane k informacím o probíhajícím či skončeném šetření pojistné událost Vaší manželky. Toto je bohužel mezera v zákoně (pojišťovna Vám informaci nemůže poskytnout, ale Vy ji potřebujete znát) a možná by stálo za to se obrátit na ombudsmana či finančního arbitra (oba případy jsou samozřejmě během na dlouhou trať a spíš než Vám nyní mohou pomoci někomu jinému v budoucnu).

Přihláška pohledávky do pasiv dědictví může mít dva důvody: 1) ještě neukončené šetření pojistné události, kdy se banka pro jistotu kryje (pokud by pojistné plnění vyplaceno nebylo) 2) zamítnutí pojistného plnění či nedostatečné pojistné plnění/krácení výplaty. Bohužel, asi jediný, kdo Vám bude schopen podat přesnou informaci, bude notář (což opět bohužel nebude hned).