Důvod zamítnutí, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
6.5.2016 Půjčka

Dobrý den, v článku na vaší stránce se píše, že "Nechce, nebo nemůže-li banka vyhovět vaší žádosti o úvěr či půjčku, sdělí vám to. Na požádání vám musí sdělit i hlavní důvod, který vedl k zamítavému stanovisku." Moje žádost byla zamítnuta a nechtěli mi sdělit proč, tak jsem googlil až jsem narazil na ten článek, ve kterém se tvrdí, že mi musí sdělit důvod zamítnutí. Odepsal jsem jim tedy, že si myslím, že mám právo vědět důvod zamítnutí, načež mi odpověděli, že "banka si vyhrazuje právo nesdělovat důvody zamítnutí žádosti. Vzhledem k tomu, že schvalovací proces je vždy interním procesem banky, nemá banka povinnost tyto údaje uvést." Kde je tedy pravda? Osobně si myslím, že by banka měla na požádání sdělit legitimní důvod zamítnutí, protože by jinak mohla beztrestně diskriminovat své zákazníky a ta diskriminace se pak nedá prokázat. Je na to nějaký právní předpis, který se tím zabývá? Odkud se v článku vzala informace, že mi banka musí na moji žádost sdělit důvod zamítnutí? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka může odmítnout libovolného klienta, na poskytnutí bankovní služby (ať už úvěru nebo třeba jen vedení běžného účtu) není právní nárok. Banky odmítnutí zdůvodňovat nemusí. Dejte mi prosím vědět, ve kterém našem článku jste se dočetl opak a já neprodleně zjednám nápravu.

Pokud Vám banka žádost o půjčku zamítla, pak máte buď nedostatečný příjem či jste v registrech dlužníků. Jiný důvod pro zamítnutí není - banky se snaží primárně vyhovět všem, pokud to jen trochu jde - na každé půjčce vydělávají, tak si přece dobrovolně nebudou krátit svůj zisk. Jinak v ČR je přes 30 bank, tedy pokud se Vám postup jedné banky nelíbí, není nic snazšího než se poptat u konkurence - trh je nasycen a vysoce konkurenční, banky se o dobré klienty doslova perou.