Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #3365, Zahraniční platby příchozí

Zahraniční platby příchozí, Platba

10.2.2017 Platba

Dobrý den, každý měsíc mně chodí pravidelná platba z USA (důchod) přes IBAN na můj účet ČS. ČS spořitelna jsi za přijmutí platby v USD účtuje poplatek 100.- Kč. Jakým způsobem by bylo možné abych každý měsíc neplatil tento poplatek? Je možné mně vysvětlit systém BEN,OUR, SHA, SEPA? Vřelé díky za sdělení. Šídlo

Dobrý den,

SEPA: platba v EUR v rámci EU za zvýhodněný poplatek pro příchozí/odchozí platby, obvykle 25 Kč

BEN/OUR/SHA: poplatkové dispozice pro ostatní mezinárodní platby, které nejsou SEPA (odesílatel může obvykle zadat jen SHA nebo OUR, BEN většina tuzemských bank standardně nepovoluje)

  • SHA - poplatky platí každá strana své bance
  • BEN - všechny poplatky platí příjemce platby
  • OUR - všechny poplatky platí odesílatel platby

Česká spořitelna je jednou z nejdražších bank v tuzemsku, za příchozí zahraniční platby (mimo SEPA) si účtuje 1% z výše příchozí platby (min. 100 Kč, max. 1 000 Kč) a navíc tratíte na horším kurzu pro přepočet USD na CZK. Chcete-li se zbavit nesmyslně vysokých poplatků, doporučuji změnu banky. Equa bank nabízí vedení účtu zcela zdarma, bez podmínek, a za příchozí zahraniční platby zaplatíte jen 29 Kč (SEPA jen 9 Kč). Navíc má oproti ČS lepší kurzy CZK/USD.