Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #16736, Dali jsme nemovitost do zástavy za cizí úvěr

Dali jsme nemovitost do zástavy za cizí úvěr, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
3.2.2022 Půjčka

Dobrý den, prosím o radu. Poskytli jsme naši nemovitost známé jako zástavu pro Českou spořitelnu v roce 2005. O dva roky později se ozvala banka s tím, že úvěr není splácen. To už byl úvěr zesplatněn a úrokem ne 5,9% ale 17,9% a věc podali k soudu. Rozsudek soudu zněl: povolen soudní prodej nemovitosti. To byl rok 2009. V roce 2018 se banka ozvala opět. Žádali jsme splátkový kalendář, marně. Nevíme přesně kolik jsme za dlužnici zaplatili, ale měli jsme snahu o řešení. Spořitelna místo toho mlčela a pak se ozvala společnost GP Investment. Dožadovali se jen vstupu do nemovitosti. To byla odmítnuto s tím, že se jedná o dluh známé a ne náš. Až tady jsme se dozvěděli, že dlužník zemřel. Tak jsme se přihlásili do dědického řízení, to je od roku 2019 (nevím určitě) a není ještě ukončeno. Nyní je vedena na mojí mamku insolvence, předmětná pohledávka je přihlášena jak v dědictví tak v insolvenci. Dotaz je, jestli banka postupovala správně, když měla již v roce 2009 umožněn soudní prodej nemovitosti a čekala dalších 12 let než prodala pohledávku. Nebo musí nový věřitel vyčkat na ukončení dědictví. Podotýkám, že insolvenci podalo LEXICO pro odkoupenou pohledávku od exekutora a jsou tyto dvě firmy spojené stejnou osobou vykonávající dozorčí rady v obou případech. Nemůže tam být podvodné jednání? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vy jste poskytli vaši nemovitosti zcela dobrovolně jako zástavu za úvěr cizí osobě. Nemůžete tak věřiteli argumentovat "do nemovitosti vás nepustíme, dluh není náš". Nechci hodnotit banku a nyní vymáhací agenturu, jestli byl jejich postup správný, morální, atd. Neznám detaily celého případu a nevím, zdali se např. dlužník mezi lety 2009-2018 nesnažil dluh splácet, atd. - obecně banky volí prodej zástavy/nemovitosti až jako poslední možnost, kdy není šance na jiné řešení dluhu. Je třeba se ale smířit s tím, že vaše nemovitost prodána bude. Nemá tak smysl věřiteli stěžovat výkon jeho práv (bránit prodeji, nepouštět ho do nemovitosti, atd.).