Dědictví, dluh a běžný účet, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o Vaše stanovisko k následujícímu případu. Mojí švagrové zemřel 4.12.2018 manžel, který měl účet u ČS. Švagrová měla k účtu dispoziční právo (účet nevyužívala, má svůj u jiného bankovního domu). Dne 5.12.2018 na pobočce ČS oznámila úmrtí manžela a předložila list o prohlídce zemřelého (úmrtní list ještě nebyl vystaven). Dne 10.12.2018 doložila svoje oznámení úmrtním listem manžela (totéž stejného dne na OSSZ v Brně). Vše bylo činěno především proto, aby ČS zbytečně neurgovala placení půjček, které zemřelý měl u tohoto bankovního domu. V době, kdy bylo oznámení učiněno a následně doloženo, byl stav na účtu zemřelého -5.000,-Kč (vyčerpaný kontokorent). ČS byla upozorněna, že by mohl být připsán důchod na období prosinec - leden, na který není již zákonný nárok. ČS skutečně obdržela na účet dne 14.12.2018 (4 dny po doložení úmrtí) důchod od ČSSZ. Nejen že peníze nevrátila zpět ČSSZ, ale tyto finanční prostředky použila na uhrazení dluhu na kontokorentu a odeslala dne 19.12.2018! (9 dnů po doložení úmrtí) ještě platby za nájemné (které bylo uhrazeno již jiným způsobem) a splátku pojištění (ta se vrátila, protože tam bylo vedeno, že pojištěný zemřel). ČSSZ požadovala vrácení důchodu, ale na základě sdělení ČS, že na účtu není dostatek finančních prostředků zahájila správní řízení o navrácení částky přes 11.000,-Kč s mojí švagrovou. Rozepisuji se trochu obsáhle, ale uvádím tyto skutečnosti proto, že ČSSZ i ČS na základě podaných námitek mojí švagrovou tvrdí, že postupovaly dle zákona a je to v pořádku. Prosím o uvedení právních norem, které upravují dispoziční právo k běžnému účtu a nakládání s finančními prostředky po úmrtí majitele účtu a zda je povinnost ČS provést blokaci účtu v případě doloženého úmrtí majitele. Veškeré vzniklé dluhy se moje švagrová nebrání ČS uhradit, o čemž byla ČS informována. Děkuji za Vaší trpělivost a reakci. S pozdravem

Dobrý den,

pokračující platby trvalých příkazů po úmrtí jsou v pořádku (to by musel majitel účtu s tímto za živa vyslovit nesouhlas). Chrání především majetek zemřelého resp. dědiců, kterým by mohl nabíhající dluh způsobit škodu.

Banka nemůže blokovat příchozí platby na účet zemřelého (např. důchod) ani je sama od sebe vracet ČSSZ. Toto za zemřelého řeší dědicové. Banka si může započíst dluh vůči zůstatku na účtu a přitom nemusí řešit, ze kterého zdroje peníze pocházejí (výplata, důchod, sociální dávka, atd.).

Nyní je na notáři, aby udělal přesný soupis majetku a dluhů k datu úmrtí. Dědicové se pak mohou rozhodnout, zda dědictví (i s případnými závazky) přijmou či odmítnou.