Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #6801, Důvody pro zamítnutí půjčky

Banka zamítla mé žádosti o půjčku a odmítá mi sdělit důvod - proč?

Nejlevnější půjčka od Zonky
12.6.2019 Půjčka

Dobrý den, měl bych dotaz na pana Strašáka. Narazil jsem na vaší odpověď zde. Mám nyní osobní problém, na který bych rád našel odpověď. Byl jsem dlouholetým (ca 20 let) klientem Cetelemu, nyní Hello bank. K minulému měsíci jsem u nich měl půjčku, kterou mi před třemi lety schválili během devíti minut na částku 270 000 Kč za 9 115 Kč měsíčně. Minulý měsíc jsem tuto půjčku doplatil a nyní jsem žádal o 200 000 Kč na sedm let za 2 990 Kč měsíčně. Dnes mi tuto půjčku zamítli, jak popisujete, bez udání důvodu. Musím zdůraznit, že jsem nikdy! nebyl v prodlení splátek, jsem sedm let zaměstnán na stejném místě s příjmem kolem 30 000 Kč čistého. Nechápu, proč nejsou banky ochotny svým dobrým a dlouholetým klientům sdělit důvod, aby například mohli zrušit kontokorent, nebo kreditní kartu pro zvýšení bonity a ještě udělají problém, že uloží do systému neúspěšnou žádost, která tam zůstává několik let. Myslím si, že by každý měl mít právo vědět, za co je souzený a pokud má banka právo tyto informace nesdělovat, tak by ale neměla mít právo poškozovat důvěryhodnost kohokoli u jiné společnosti, pokud nic špatného neudělal. Děkuji

Dobrý den,

pro získání půjčky je třeba mít pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě, mít dostatečný příjem, nemít negativní záznamy v registrech dlužníků a být přiměřeného věku (banky méně ochotně půjčují mladým do 21 let a starším nad 55 let). Pokud toto všechno splňujete a Hello bank Vám půjčku neschválila, zkuste ještě jinou banku (např. Equa bank, Air Bank). Třeba s odstupem jednoho měsíce a zkuste požádat o nižší částku s kratší splatností či s nižší měsíční splátkou.

Politika nesdělování důvodů pro zamítnutí půjčky, odmítnutí uchazeče o zaměstnání atd. vychází z dnešní super-korektní doby, kdy se každý druhý cítí být diskriminován a má potřebu se odvolávat k ombudsmanovi či rovnou soudit. Pokud např. letecká společnost hledá na pozici letušky mladší a hubenější slečnu, nemůže odmítnutému zájemci sdělit "jste starý a více při těle". Proto ani banky nesdělují klientům důvody zamítnutí půjčky. Bankám by to v ničem nepomohlo a jen by se vystavily riziku žalob.