Dva spolužadatelé, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
12.2.2018 Půjčka

Zdravím, mám dotaz. Moneta Expres půjčka na 96 měsíců, žadatel a vedlejší žadatel. Hlavní žadatel neschopen splácet, oddlužení, splátkový kalendář. Před koncem banka částečně vzala zpět přihlášky a váhání dluhu od vedlejšího žadatele. Prvně jednoráz. platba včetně úroků, penále, jistiny. Pak požadavek na následné platby - splácení. Musí vedlejší žadatelka dodržet splátkový kalendář (má prý splatit 32 splátek á 6 200 s pojištěním), ale údajně to dříve splatit nesmí. Celková půjčka byla 305 tisíc. Oddlužení zaplaceno již 170 tisíc. Vedlejší žadatelka zaplatila jistinu (zatím) 65 tisíc = celkem 235 tisíc na jistinu, tzn pokud by zaplatila vedlejší žadatelka nyní 70 tis (cca + asi nějaké penále mělo by to být v pořádku?) Nebo má banka nárok to vyžadovat jako splátky a místo 70 tisíc tak dostane cca 182 tisíc? Díky za info.

Dobrý den,

jestliže byla původní půjčka ve výši 305 000 Kč (jistina), pak musí dlužník bance vrátit těchto 305 000 Kč a navíc úrok. Při sazbě 10% p.a. dělá roční úrok cca 30 500 Kč. Určitě nestačí bance vrátit jen půjčených 305 000 Kč.

Spolužadatelé obvykle ručí na půjčku společně a nerozdílně, tedy pokud jeden žadatel přestal splácet (a bylo mu dokonce soudem povoleno oddlužení), pak bude banka nejspíše požadovat doplacení půjčky po druhém žadateli.