Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #19912, Hypotéka, exekuce a insolvence

Může insolvenční správce nebo exekutor prodat dům, i když je hypotéka řádně splácena?

Sjednejte si hypotéku online
26.11.2022 Hypoteční poradna

Dobrý den, může insolvenční správce nebo exekutor prodat dům, který je na hypotéku, která sa řádně splací? Děkuji

Dobrý den,

na nemovitosti zakoupené na hypotéku má banka zapsané zástavní právo ve svůj prospěch. Bez souhlasu banky tak nemovitost prodat nelze (banka je tzv. zajištěný věřitel). Vstupem do exekuce/insolvence byste ale porušil smluvní podmínky hypotéky a banka by mohla úvěr zesplatnit. V insolvenci nesmíte hradit splátky vybraným věřitelům (při vstupu do insolvence byste hypotéku dál splácet nemohl).