Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #12301, Hypotéka, LTV a vlastní zdroje

Hypotéka, LTV a vlastní zdroje, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, máme našetřeno 10% z ceny bytu. Byt kupujeme u developera. 10% musíme zaplatit v červnu, čerpáni hypo je až za 2 roky. V podmínce čerpání je uvedeno, že peníze které jsme použili na zaplacení 10% nesmí být z jiné půjčky nebo úvěru. Jak to potom banka za 2 roky prověřuje? Cca před půl rokem (to ještě ani projekt nebyl v plánu) jsme vzali úvěr na auto, ale nevyužili jsme ho celý, tak nám cca 130 tisíc zbylo a dali jsme je na spořící účet k penězům, které již máme našetřené. Nebude to banka vnímat jako že jsme je použili na úhradu 10%? Děkuji.

Dobrý den,

smyslem opatření "banka může kupujícímu půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti" je rozložení rizika (aby banka nenesla 100% a menší měrou se podílel i kupující, min. 10%). Koronavirová krize (nerostoucí nezaměstnanost a rostoucí ceny nemovitostí) je anomálií způsobenou nezdravým utrácením státu na úrovni "helicopter money" a politikou kvantitativního uvolňování centrálních bank (tisknutí velkého objemu nových peněz).

Za normálních okolností v krizi roste nezaměstnanost (lidé přicházejí o práci) a klesají ceny nemovitostí (lidé nemají na splácení hypoték a dobrovolně či nuceně nemovitosti prodávají). A to může být pro banky, finanční systém a dlužníky smrtelná kombinace.

Příklad: Dnes si půjčíte na nemovitost 100% (90% na hypotéku, 10% z půjčky), zítra přijdete o práci a budete muset nemovitost prodat. Mezitím klesne cena nemovitostí a Vy tak byt prodáte za méně než jste koupili. Z těchto peněz ani nedoplatíte dluh u banky. A zůstanete bez nemovitosti, bez práce a ještě s dluhem. Když se to stane více lidem, banky to neunesou a začnou krachovat. Krach více bank vážně ohrozí finanční systém.

Podobně začínala poslední celosvětová krize v letech 2008-2009. Proto centrální banky regulují poskytování hypoték a zrušily 100% hypotéky

Ve Vašem případě se na neutracené peníze z půjčky na auto pravděpodobně nepřijde a během následujících 2 let našetříte dalších 130 000 Kč, tedy v konečném důsledku ani neporušíte smysl regulačních opatření.