Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #7808, Kdo se dívá do registrů?

Kdo se dívá do registrů?, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
22.10.2019 Půjčka

Pokud vím, tak existují nebankovní společnosti, které nenahlíží do registrů a půjčí, např. Zaplo.

Dobrý den,

do registrů nahlížejí všechny nebankovní společnosti. Ukládá jim to zákon o spotřebitelském úvěru, na základě kterého je věřitel povinen se před poskytnutím úvěru přesvědčit, že dlužník bude schopen půjčku splatit.

Podívejte se na problematiku půjčování peněz z pozice věřitele. Vy osobně byste půjčil své peníze zcela neznámému člověku, aniž byste si prověřil v registrech jeho platební morálku (a další info - není-li např. exekuci či insolvenci)? Asi těžko - jinak byste riskoval, že Vám dotyčný nebude schopen peníze vrátit. Proto existují registry dlužníků (BRKI, NRKI, Solus), aby se každý mohl před poskytnutím úvěru přesvědčit o pozitivní či negativní platební morálce žadatele o úvěr.

Před rokem 2016 v ČR existovalo přes 50 000 nebankovních poskytovatelů úvěrů. Většinou se jednalo o podvodníky, kterým šlo o to dostat své dlužníky do exekucí a doživotně na nich parazitovat. Tyto nebankovky do registrů nenahlížely. Od 12/2016 (se vstupem platnosti novely zákona o spotřebitelském úvěru) se trh pročistil a dnes v ČR působí pouhé desítky nebankovek, které musí dodržovat přísná pravidla hry (ovšem stále půjčují na úrok/RPSN dosahující i tisíce procent).