Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #14955, Máma si na mě vzala úvěr, nedosáhnu na hypotéku

Máma si na mě vzala úvěr, nedosáhnu na hypotéku, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je možné řešit situaci, kdy jsem si před několika lety vzal úvěr, který je sice psaný na mě, ale bral jsem si jej kvůli své mámě, která potřebovala tyto peníze, ale kvůli 5 pětileté lhůtě po insolvenci ji žádná banka nepůjčila a nebankovní společnosti měly šílené podmínky. Úvěr již několik let splácí ona a vše bylo bezproblémů, avšak momentálně bych rád řešil hypoteční úvěr a splátka, kterou splácí moje máma mi u banky snižuje možnou cílovou částku hypotéky. Je nějaká možnost jak bance doložit to, že úvěr je splácen jiným příjmem než mým? Případně, zda mohu doložit nějakou smlouvu o úvěru, kterou bych s mámou sepsal a zda by mi takovou smlouvu banka přijala jako další pravidelný příjem? Nebo zda je nějaké řešení? Lhůta po insolvenci ji končí za rok, tak zda je nutné počkat a poté převést úvěr na ni nebo zda to lze řešit i jinak? Děkuji

Dobrý den,

každý by si měl brát půjčky výhradně na své jméno. Sjednáte-li půjčku cizí osobě na vaše jméno, bude to mít 2 negativní důsledky:

  • sníží se vaše bonita (nedosáhnete jako např. nyní na hypotéku)
  • pokud Vám skutečný dlužník přestane splácet, banka bude úhradu dluhu vymáhat po Vás

  • Bylo by třeba, aby si matka vzala půjčku na své jméno a tím doplatila váš úvěr. Následně byste na hypoteční úvěr dosáhl. Žádné jiné řešení (např. sepsání dohody mezi Vámi a matkou) možné není, nebylo by právně vymahatelné (pro banku jste klientem Vy, nikoliv vaše matka).

    V případě dostatečně hodnotné zástavy by též bylo možné půjčku konsolidovat k hypotéce (banky půjčují obvykle až 25% neúčelově navíc při splnění podmínek LTV).