Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11498, Mohu ručit jednou nemovitostí za hypotéku a půjčku?

Mohu ručit jednou nemovitostí za hypotéku a půjčku?, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
15.10.2020 Hypoteční poradna

Dobrý den, je možné ručit jednou nemovitostí např. bance za hypotéku na koupi uvedené nemovitosti a ještě někomu od koho si chci půjčit peníze? Neteř chce půjčit a chce mi ručit bytem s hypotékou, ale moc se mi to nezdá. Moc děkuji za radu.

Dobrý den,

toto možné není - jednou nemovitostí lze ručit za úvěry (hypotéka, půjčka) pouze jedné bance. Jednak banky vyžadují zapsané zástavní právo ve svůj prospěch v prvním pořadí a za druhé Vám k této zástavě do katastru zapíší i zákaz dalšího zatížení (nelze zapsat další věcná břemena).

Půjčování peněz je poměrně sofistikovaná činnost náročná na velmi dobrou znalost práva. Určitě Vám coby laikovi půjčování peněz důrazně nedoporučuji. Musela byste dodržet podmínky Zákona o spotřebitelském úvěru (před poskytnutím půjčky dlužníka důkladně prolustrovat, ověřit jeho příjmy, jiné dluhy a záznamy v registrech), jinak byste v případě nesplácení a sporu byla za "špatnou" Vy (nikoliv nesplácející dlužník). Vy se musíte předem ujistit, že dlužník bude schopen Vám úvěr splácet (na což má jednotlivec málokdy kapacitu a znalosti). Pokud byste peníze půjčila bez dokonalého prolustrování dlužníka, porušila byste tím zákon a právo by stálo i v případě nesplácení na straně dlužníka.