Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #6508, Může být malá půjčka překážkou pro hypotéku?

Může být malá půjčka překážkou pro hypotéku?, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, chci se zeptat ohledně refinancování. Manžel refinancoval hypotéku u jiné banky. V původním hypotečním úvěrů jsem nefigurovala ve smlouvě. Nyní u nové banky, kde jsme úvěr refinancovali oba, figurujeme ve smlouvě, kterou jsme podepsali již v červnu 2018 s tím, že hypotéku u nové banky začneme splácet teď v červnu 2019. Já mám momentálně půjčku 5 000 Kč u jiné banky. Chci se zeptat, jestli může kvůli tomu banka odstoupit od poskytnutí refinancování hypotéky (teď myslím ten můj dluh), když už je banka zapsaná v katastru nemovitostí a má zástavní právo na náš byt. Vše je podepsáno a čeká se až nová banka pošle peníze bance, u které jsme měli původní hypoteční úvěr. Děkuji za odpověď a hezký den.

Dobrý den,

hypotéka Vás v dalším půjčování přímo nijak neomezuje a úvěr ve výši pouhých 5 000 Kč je zcela zanedbatelný. Je třeba pouze dodržet parametry DTI a DSTI (nemít celkově půjčeno více než 9ti násobek ročního příjmu a z měsíčního příjmu nedávat na splátky úvěrů více než 45%). Banka by Vám hypotéku odřekla (nebo zesplatnila) pouze pro porušení smluvních podmínek, mezi které se řadí např. exekuce či vstup do insolvence.

Každá půjčka je riziková. Máte-li od banky půjčeno na hypotéku sta-tisíce až miliony korun, přijde mi zbytečné si půjčovat přes spotřebitelský úvěr 5 000 Kč. Jestli nemáte na účtu ani takto malou rezervu, čekají Vás velmi vážné problémy se splácením hypotéky. Stačí malá komplikace (nemoc, ztráta zaměstnání či pouhá porucha pračky) a bude pro Vás bez jakékoliv rezervy obtížné dál splácet hypotéku. Doporučuji tento úvěr ihned splatit a na účtu si našetřit rezervu ve výši 3-6 průměrných měsíčních výdajů.