Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #15446, Neplatná úvěrová smlouva

Neplatná úvěrová smlouva, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
29.9.2021 Půjčka

Dobrý den, chci se zeptat, když jsem měl exekuci, zaplacena z dědictví, nebankovní půjčku z roku 2020, jistina 40 000 Kč, zaplaceno 260 000 Kč...a já vím že jsem idiot, ale když se ukáže, že je neplatná úvěrová smlouva, tak má dlužník vrátit jistinu bez úroků v přiměřené době? Co to je přesně přiměřená doba? A když se prokáže neplatnost úvěrové smlouvy, vážně bych vracel jenom těch 40 000 Kč?

Dobrý den,

ano, pokud se prokáže, že věřitel porušil Zákon o spotřebitelském úvěru, lze nechat soudní cestou úvěrovou smlouvu zneplatnit od počátku. Věřitel by Vám musel vrátit všechny zaplacené úroky a sankce a Vy byste věřiteli dle svých možností vracel pouze jistinu (tzv. přiměřená doba není fixně stanovena a měla by být adekvátní vašim možnostem). Pokud jste na úrocích zaplatil 260 000 Kč a jistina činila 40 000 Kč, dostal byste zpět 220 000 Kč.