Poplatky za upomínky, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
26.9.2018 Půjčka

Dobrý den, při splácení spotřebního úvěru bance jsem občas platil méně než určením splátkového kalendáře, ale hned následující měsíc jsem platil o to více. Přesto mi chodily upomínky, což bych akceptoval bez námitky, avšak upomínky chodily až 5x za 1 měsíc po 500 Kč. Podle smlouvy je poplatek za 1. upomínku 100 Kč a další již za 500 Kč. Cyklus, množství upomínek, není ve smlouvě nijak řešen. Při konečném zúčtování mi tedy bylo za 2,5 měsíce bankou naúčtováno za poplatky za upomínky 5 000 Kč k úhradě. Cyklus splátek je měsíční, z toho jsem logicky vycházel, tedy požadované poplatky za upomínky 2x 250 Kč a 9x 500 Kč za 2,5 měsíce období je značně přehnané minimálně aspoň dle Kodexu. Je množství upomínek nějak určeno, omezeno? Pokud ne, může tedy poslat placené upomínky 2x denně? Upomínky byly odeslány 2x dopisem, ostatní emailem. Děkuji.

Dobrý den,

posílat 4 upomínky měsíčně mi osobně přijde trochu moc, ale banka na to má právo (resp. jí to žádný zákon ani jiný předpis nezakazuje). Při splácení úvěru je nutné se vždy držet splátkového kalendáře. Nemůžete jednou zaplatit méně s tím, že příště zaplatíte třeba zas více. Z pohledu banky/věřitele: Dostanu od dlužníka zaplaceno méně a vůbec nemůžu tušit, že mi zbytek doplatí příští měsíc. Proto automaticky zahajuji proces upomínek. Od momentu kdy jste přestal řádně splácet počíná běžet promlčecí lhůta (3 roky). Proto banka musí neprodleně konat (upomínky a následně vymáhání soudní cestou). Při vymáháním dluhu soudní cestou musí banka doložit, že se Vás několikráte snažila upozornit na nesplácení.