Smlouva na dobu určitou, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
23.8.2017 Půjčka

Pokračování dotazu č. 3769: Dobrý den, děkuji za předešlou odpověď a ještě by mě zajímala jedna věc. Známému banka nabídla půjčku sama, protože mu na účet chodily každý měsíc peníze (dejme tomu 20 tis. měsíčně po dobu jednoho roku). Taky nemá smlouvu na neurčito, ale půjčili mu 100 tis. Chtěla sem se zeptat, jestli je to ojedinělý případ a nebo jestli takhle banky opravdu půjčují bez toho, aby jsem tam psala. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nový zákon o spotřebitelském úvěru platný od 11/2016 ukládá bankám povinnost důsledněji prověřovat příjmy žadatelů o úvěr. Pokud by se banka důkladně nepřesvědčila o klientových schopnostech splácet, klient by později mohl smlouvu o půjčce napadnout pro neplatnost (banka by mu musela vrátit již zaplacený úrok/poplatky a on by naopak půjčené peníze bance vracel "dle svých možností").

Dříve banky půjčovaly tzv. na obrat velmi často. Mně osobně přijde pravidelný příjem na účtu jako lepší skoringový parametr klienta než razítko zaměstnavatele. Dlouhodobý a prověřený klient banky může i dnes získat půjčku či hypotéku bez dokládání příjmů a pracovní smlouvy, ale těchto případů je méně než dříve (riziko pro banku plynoucí ze zákonů na ochranu spotřebitele je velké).