Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #11833, Získám půjčku po insolvenci?

Jak získat půjčku v bankovním sektoru po insolvenci?

Nejlevnější půjčka od Zonky
18.11.2020 Půjčka

Dobrý den, na internetu jsem narazil na vás jako finančního poradce. Neznám nikoho na koho bych se mohl obrátit. Osobně jsem po insolvenci 4,5 roku (duben 2021 to bude 5 let). Chtěl bych prosím radu, zdali mám šanci získat půjčku v bankovním sektoru. A pokud ano, co proto musím udělat. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

získat půjčku 4,5 roku po úspěšně ukončené insolvenci není nemožné. Banky budou jako v případech jiných úvěrů posuzovat vaše příjmy, výdaje a prohledávat registry dlužníků.

Co pro získání půjčky po insolvenci tedy musíte udělat?

Dodržovat dobrou finanční morálku. Velmi důležité je, jestli jste za dobu od skončení insolvence hradil včas účty za telefon, energie, či nevykázal jiné dluhy po splatnosti? Pokud jste 4,5 roku "čistý" a máte solidní zaměstnání a příjem, tak jste vlastně pro banku dobrý klient.

Nezačínat online půjčkou u nebankovní společnosti! Získal byste malé peníze za vysokou úrokovou sazbu desítek, či stovek procent. Mezi bankami můžete klidně zkusit požádat o půjčku on-line u Raiffeisen Bank. Tato banka se spojila s EQUA Bank, která zachovávala poměrně racionální hodnocení rizika a nenavyšuje zbytečně rizikovými přirážkami úrokovou sazbu. Důležité je, že posouzení žádosti i následné změny půjčky jsou bez poplatků.

Žádat rozumnou částku úvěru. Mít plán na co prostředky použijete a být schopen na dotaz bance prokázat, že váš plán je rozumný a počítáte se splacením jistiny i příslušenství. Resp. být si jistý, že vaše příjmy přesahují s rezervou výši splátek půjčky. Pokud požádáte o příliš vysokou částku, může vás scoringový proces hned vyřadit a vaše žádost bude bez detailního zkoumání zamítnuta.

V případě zamítnutí žádosti hned nezkoušet další žádosti u jiných bank. Je nutno upozornit, že žádosti o půjčky jsou včetně jejich výsledků vedeny v bankovním registru informací. Pokud byste žádal opakovaně a banka by vaši žádost zamítla třeba jen kvůli krátké době od insolvence, budou se vaše zamítnuté žádosti hromadit v registru. Další banka může předchozí zamítnutí půjčky bez znalosti důvodu hodnotit jako negativní a kvůli tomu rovněž žádost zamítnout. Naopak pro vás pozitivní by mohlo být, kdybyste písemně trval na novém posouzení původní žádosti a bance prokázal váš čistý záměr.

Je nutné podotknout, že každá banka přistupuje k úvěrování klientů po insolvenci jinak. Většinou můžete počítat s tím, že při méně než 4 letech po insolvenci není šance půjčku či hypotéku získat. Naopak po více jak 5 letech od insolvence je již ve většině bankovních systémů váš "přestupek zahlazen".

Záleží samozřejmě na tom jak vysoký máte příjem, jaké máte rodinné výdaje a kolik a na jak dlouho si chcete půjčit? Banky také posuzují v jakém oboru pracujete, jaká je vaše rodinná, majetková a finanční situace, atd. Vyšší šanci získat půjčku mají vždy bonitnější klienti a pracující v pandemií nepostižených odvětvích.