Banky.cz Články Daně Kdy lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit a kdy nikoliv

Kdy lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit a kdy nikoliv

17.8.2019 Daně

Při prodeji nemovitosti vzniká příjem, který obecně podléhá dani z příjmů. Samozřejmě nikdo nechce platit daně, zvlášť pokud se jedná o prodej nemovitosti, kdy se obvykle jedná o relativně vysokou finanční částku. Proto se může vyplatit splnit podmínky pro osvobození od daně a tím se legálně vyhnout placení daně z příjmů.

REKLAMA

Na úvod je nutno uvést, že je nezbytné rozlišovat:

  • daň z nemovitých věcí
  • daň z příjmu z prodeje nemovitosti

Daň z nemovitých věcí platí pravidelně každý rok její majitel z důvodu jejího vlastnictví. Zatímco daň z příjmů se v této souvislosti platí v případě, že majitel nemovitost prodá a má z takového prodeje příjem.

5 let vlastnit nebo 2 roky bydlet

Pokud majitel vlastní nemovitost alespoň 5 let, daň z příjmů z prodeje takové nemovitosti je osvobozená od daně. Majitel tak na dani nic neodvede a nemusí v této souvislosti daně nadále řešit.

Běžný účet

Pokud však majitel vlastní nemovitost kratší dobu než 5 let, lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit za předpokladu, že v prodávané nemovitosti měl bydliště alespoň 2 roky bezprostředně před prodejem. Pozor – pojem bydliště zde neznamená trvalé bydliště uvedené například v občanském průkazu. Bydliště je v této souvislosti nutné chápat tak, že zde opravdu majitel nemovitosti bydlel. Tedy že zde měl majitel trvalý byt s úmyslem se v tomto bytě zdržovat.

Příklad: Nemovitost byla zakoupena v roce 2016 a celou dobu byla někomu pronajímána (tedy majitel zde nebydlel). V případě, že by se majitel rozhodl v roce 2019 tuto nemovitost prodat, prodej by bylo nutno zdanit. Pokud by majitel chtěl dosáhnout osvobození, je nutné s prodejem počkat až do roku 2021.

uspokojení bytové potřeby

Pokud nejsou splněny výše uvedené podmínky, lze dosáhnout osvobození ještě následujícím způsobem. Pokud jsou získané peníze z prodeje nemovitosti použity na následné uspokojení vlastní bytové potřeby - tedy koupi nemovitosti, ve které bude majitel bydlet - je příjem z prodané nemovitosti osvobozen od daně. Přijetí peněz za prodej nemovitosti je nutné oznámit vašemu finančnímu úřadu.

Jaké jsou podmínky s družstevním bytem?

Běžný účet bez poplatků

V případě převodu členských práv družstva nepodléhá tento příjem dani z příjmu fyzických osob stejně jako u bytu v osobním vlastnictví a to za podmínky, že členská práva družstva byla držena alespoň 5 let.

Zdanění příjmů z prodeje nemovitosti

Pokud není splněna žádná z výše uvedených podmínek pro osvobození, je nutné příjem z prodeje zdanit. Takový příjem je nutné uvést mezi tzv. ostatní příjmy v daňovém přiznání a podat jej nejpozději do 1. dubna následujícího roku.

REKLAMA

ANKETA k článku Kdy lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit a kdy nikoliv

Platil jsem daň z prodeje nemovitosti?

Počet odpovědí: 182

KOMENTÁŘE k článku Kdy lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit a kdy nikoliv

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Dědická daň: Co byste o ní měli vědět?

23.4.2024 Daně

Zdědili jste nemovitost a už teď se děsíte toho, jak vysokou dědickou daň zaplatíte? Dobrou zprávou je, že už před několika lety došlo ke zrušení dědické daně. I přesto je však třeba počítat s určitými náklady. Pojďme se společně podívat na to, jak to bylo dříve s dědickou daní i na to, jakým nákladům se nevyhnete.

Sleva na poplatníka

15.4.2024 Daně

Jak si zajistit co největší daňovou úsporu? S využitím všech slev na poplatníka, na které máte podle české legislativy nárok. Za rok 2023 jsou vaše možnosti o dost širší, než budou v roce 2024 a později, kdy nás díky konsolidačnímu balíčku čekají velké změny ve slevě na poplatníka. Jaké slevy teď můžete využít a jak je vůbec uplatnit?

Klíčové změny v roce 2024 aneb na co se připravit

10.2.2024 Daně

Začátek roku 2024 přinesl v souvislosti s konsolidačním balíčkem představeným Ministerstvem financí ČR celou řadu změn, které se dotknou takřka každého z nás. Týkají se totiž například hypoték, stavebního spoření nebo nové sazby daně z nemovitých věcí. Pojďme se na ně společně podívat.

Jak vyplnit daňové přiznání za rok 2023 v roce 2024?

18.1.2024 Daně

Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2023 v roce 2024? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.

Daň z nemovitosti na rok 2024

4.1.2024 Daně

Kdo musí platit daň z nemovitosti? Kdo musí, a kdo naopak nemusí na finanční úřad s přiznáním k této dani?  Do kdy je nutné daňové přiznání podat, na jaký formulář jej vyplnit a kam ho poslat? Jak vysoká je daň z nemovitých věcí, do kdy a jak se platí? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek už pro vás máme připraveny.

Z naší bankovní poradny

Daňový přeplatek za děti v insolvenci

14.5.2024 Daně

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat. Jsem maminka samoživitelka se 4 dětmi, pracuji jako uklízečka. V dubnu měly být daně. Jelikož mi nikdo neřekl či jsem nevěděla, že když bych si chtěla danit 4 děti, že musím dát do práce rodné listy dětí a rozsudky, že mám děti svěřené do své péče. Moje daně jsem dostala do výplaty, což dělalo 2 500 Kč. Tak z výplatou jsem měla cca 19 000 Kč. Což mi účetní nic nemohla strhnout. Teď jsem si sama na finančním úřadě vyřizovala daně na děti, ale nechci se dostat do problémů, že jsem si něco nechala. Měla bych dostat cca 95 tis. Kč a právě vůbec nevím, jestli to musím odevzdat celé insolvenčnímu správci. A nevím vůbec co je čí, jaký rozdíl je mezi vratkou daně a jaký je rozdíl mezi daňovým zvýhodněním? Jestli to vůbec dobře chápu, tak daňové zvýhodnění je na děti, tak to si nechávám - či ne? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

daňový bonus na děti (nevyčerpaná daňová sleva proplácená formou bonusu při splnění podmínek) předmětem insolvenčních srážek není, daňová sleva na děti a ostatní daňové slevy ano. U přeplatku 95 000 Kč bude případně nutné identifikovat, jaká část je nezabavitelný daňový bonus na děti a co by mohlo být předmětem ins. srážek. Srážky z tohoto mimořádného příjmu nejsou automatické, bude záležet na rozhodnutí ins. správce (Vy mu oznámíte mimořádný příjem a zbytek bude na něm).

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Akcie

Akcie symbolizují majetkový podíl v určité společnosti a patří mezi oblíbené investiční nástroje mnoha lidí. Když se rozhodneme investovat do akcií, můžeme očekávat atraktivní výnosy, ale musíme si být vědomi i možného rizika. Jakou roli hrají akcie v investičním světě a co bychom měli vědět?

1. Podstata a význam akcií

Co to je: Akcie reprezentují část vlastnictví v organizaci či firmě.

Kategorie akcií: Rozlišujeme mezi několika typy akcií, mezi něž patří základní, upřednostněné nebo ty, které nevyplácejí dividendy.

Finanční benefity: Majitelé akcií mohou profitovat z dividend, tedy podílu na zisku dané firmy.

Majetková a kontrolní práva: Držitelé akcií mívají často možnost hlasovat o klíčových rozhodnutích společnosti.

Obchodovatelnost: Díky burzovnímu obchodování mohou být akcie rychle prodány či zakoupeny.

2. Možná rizika a šance spojená s akciemi

Fluktuace cen: Hodnota akcií může v krátkém čase výrazně vzrůst či poklesnout v reakci na různé faktory.

Dlouhodobý pohled: Mnozí považují investice do akcií za strategii s dlouhodobým výhledem, která může v průběhu let přinést značný zisk.

Rozložení investic: Efektivní strategie často spočívá v rozložení investic mezi různé akcie, což snižuje riziko závislosti na výkonu jedné společnosti.

Výzkum a informovanost: Rozhodující je detailní zkoumání finanční situace a tržního postavení společnosti před nákupem akcií.

Neustálé učení: Aktuální informace a znalost trhu jsou nezbytné pro informované investiční rozhodování.

V investičním světě akcie představují nástroj, který může přinést významné výnosy. Přestože je s nimi spojeno určité riziko, vhodná strategie a informovanost mohou minimalizovat potenciální ztráty a maximalizovat zisky.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena